Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Otevřený dopis vrcholným představitelům Parlamentu České republiky

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Urgentní výzva: Přidejte svůj podpis nyní a postavte se proti násilnémuvysídlení až 70 tisíc beduínů z Negevské pouště a demolicím 35 Izraelem “neuznaných” vesnic. Podepište dopis nyní a šiřte prosím dále. 

Výzva trvá minimálně do 10. prosince 2013. Budeme rádi, když k podpisu připojíte pár slov, proč je pro vás výzva důležitá (není povinné): 
http://bit.ly/1ccS15K

--------------------------------

Vážený předsedo Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky, vážený předsedo zahraničního výboru Parlamentu České republiky, obracíme se na vás v naléhavé věci tzv. Prawerova plánu, který je aktuálně projednáván v izraelském Knesetu a který by v případě svého přijetí znamenal nejrozsáhlejší vysídlování obyvatelstva od r. 1948, respektive 1967 na území historické Palestiny.

 

  • otevreny-dopis-vrcholnym-predstavitelum-parlamentu-ceske-republiky
  • Inline image 1
  • Inline image 2
Prawerův plán, který je předkládán s cílem záboru další půdy a v zájmu výstavby osad pro židovské obyvatelstvo, počítá se zbořením 35 beduínských, Izraelem „neuznaných“, vesnic v oblasti Negevu a s transferem až 70 tisíc jejich obyvatel do státem zřízených měst, obvykle značně podfinancovaných, s nedostatkem veřejných služeb a pracovních příležitostí.

Prawerův plán je jasným příkladem porušení demokratických principů a ukázkou diskriminačního přístupu, o to zlovolnější, že se tak Izrael chová k vlastním izraelským občanům. Jen v r. 2011 bylo zbořeno více než 1000 beduínských domů, některé z nich opakovaně. Veškeré protesty ze strany dotčených beduínských komunit jsou tvrdě potlačovány a jejich představitelé, kteří se odmítají podřídit, postihováni. Plán na masové vysídlení části beduínského etnika se setkal s odporem samotných Izraelců, kteří nechtějí připustit, aby toto pokračující etnické čištění bylo prováděno jejich jménem.

Vlna protestů proti chystanému zákonu, který má v izraelském Knesetu vstoupit do druhého čtení, se vzedmula i mezi židovskými rabíny v zahraničí, lidskoprávními organizacemi a občanskými iniciativami.

Proti Prawerovu plánu vystoupilo několikrát mezinárodní společenství. V březnu 2012 vyzval Výbor OSN pro odstranění rasové diskriminace Izrael ke stažení navrhovaného Prawerova plánu na základě jeho diskriminační povahy. V červnu 2012 přijal Evropský parlament historickou rezoluci žádající Izrael o zastavení Prawerova plánu a systematického vysídlování a vyvlastňování.

Jménem členů koordinujících skupin Mezinárodního hnutí solidarity (ISM ČR) a Iniciativy za spravedlivý mír na Blízkém východě a níže podepsaných občanů se na vás obracíme, abyste jako čelní představitelé zákonodárného sboru ČR využili všech svých kompetencí a vyjádřili zástupcům izraelského Knesetu nesouhlas s předkládaným Prawerovým plánem, který odporuje principu soužití společnosti 21. století. Zároveň vás žádáme, abyste při jednáních s izraelskými zákonodárci jako zvolení zástupci českého lidu žádali vedle zrušení Prawerova plánu i uznání „neuznaných“ beduínských vesnic, zastavení demolic domů a nucených vystěhování a přimluvili za posílení investic do lepšího zdraví, vzdělávání a pracovních příležitostí beduínských občanů Izraele.

Závěrem chceme vyjádřit přesvědčení, že s novým zákonodárným sborem a s novou reprezentací ČR dojde k posunu v naší doposud značně nekritické politice vůči Izraeli a budou více reflektovány potřeby a tužby místního palestinského obyvatelstva.

V Praze, 30. listopadu 2013

Za ISM ČR/Iniciativu za spravedlivý mír na Blízkém východě a sympatizanty:

Petra Šťastná
Zdeněk Jehlička
Jana Ridvanová
Eva Nováková

Souhlasíte-li s otevřeným dopisem, připojte svůj podpis. Vyplňte prosím následující údaje a odešlete: http://ism-czech.org/petice/otevreny-dopis-vrcholnym-predstavitelum-parlamentu-ceske-republiky/

 

Pozvánky (Praha)

Petiční stánek: Sobota 7. prosince od 14-15h, Můstek, před obchodem New Yorker (Praha) – #StopPrawerPlan

http://ism-czech.org/2013/12/05/pozvanka-peticni-stanek-sobota-7-prosince-od-14-15h-mustek-pred-obchodem-new-yorker-praha-stopprawerplan/

Avizo: Panelová diskuse: Jak se žije křesťanům v Palestině? Palestinský Kairos a teologie osvobození, úterý 17. prosice od 19:00, klub Cross, Plynární 23, Praha 7 – Holešovice
Podepište mezinárodní výzvu na podporu beduínů v Negevu na petičním serveru AVAAZ:

https://secure.avaaz.org/en/petition/Stop_Prawer/
 

Článek Kamila Kandalafta: V Izraeli sa schyľuje k ďalšej tragédii


"To všetko sa deje za ohlušujúceho ticha médií. Zvlášť slovenské média sa tvária ako keby sa žiadna tragédia nekonala, ako keby žiadni beduíni v Izraeli neexistovali. Pokojné protesty môžu byť Izraelom potláčané akokoľvek brutálne, zahraničné organizácie a celebrity môžu kričať koľko chcú, samotní Židia sa môžu nechať mlátiť spolu so svojimi beduínskymi spoluobčanmi do bezvedomia, nič to nepomôže. Slovenské média dlhodobo sú, a zrejme aj zostanú, komplicmi v udržiavaní mýtu o demokratickom Izraeli a iba zriedkakedy prinesú informáciu, ktorá by naštrbila túto ilúziu."

http://kandalaft.blog.sme.sk/c/343907/V-Izraeli-sa-schyluje-k-dalsej-tragedii.html


Web ECCP (Evropský koordinační výbor pro Palestinu, pouze anglicky):


Recent demolitions and the announcement of more Israeli settlement units in the Occupied West Bank
http://www.eccpalestine.org/recent-demolitions-and-the-announcement-of-more-israeli-settlement-units-in-the-occupied-west-bank/

The contribution of European businesses to the existence and expansion of illegal Israeli settlements
http://www.eccpalestine.org/the-contribution-of-european-businesses-to-the-existence-and-expansion-of-illegal-israeli-settlements/

Position paper on EU policy for the Gaza Strip
http://www.eccpalestine.org/position-paper-on-eu-policy-for-the-gaza-strip/

-- 

Šiřte prosím informace dále, děkujeme!

 

Facebook komentáře

Nejčtenější