Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Místopředseda Pirátů žaluje prezidenta republiky Václava Klause kvůli právu na informace

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

První místopředseda Pirátů Jakub Michálek podal ve středu 13. února žalobu na prezidenta Václava Klause k Městskému soudu v Praze. Problémem je neoprávněné utajování informací o amnestii. Žalobou se domáhá zrušení rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky, který mu odmítl poskytnout informace o připravě amnestie a osobách, které o ní věděly předem.

  • mistopredseda-piratu-zaluje-prezidenta-republiky-vaclava-klause-kvuli-pravu-na-informace

O Michálkově žádosti rozhodl vedoucí kanceláře prezidenta republiky Jiří Weigl. Hrad v rozhodnutí prohlásil, že prezident nemusí nikomu nic zdůvodňovat. To je ovšem v rozporu se zákonem o svobodném přístupu k informacím. Proti rozhodnutí nebylo možné se odvolat, proto Michálkovi nezbylo než podat správní žalobu. Žalobce zastupuje v řízení před Městským soudem v Praze advokátka Hana Marvanová.

"Obsahem správní žaloby je návrh, aby soud prohlásil některé chaotické výroky v rozhodnutí kanceláře prezidenta republiky za nicotné, neboť vůbec nebyla dána věcná příslušnost k jejich vydání. Hlavní částí žaloby je návrh, aby soud zrušil Weiglovo rozhodnutí o odmítnutí žádosti o informace," uvedl Michálek. Pokud soud potvrdí, že nebyl dán důvod k odepření informací, nařídí prezidentu republiky a jeho kanceláři. Pokud i pak bude kancelář informace odpírat, mohla by skončit v exekuci.

"Požádali jsme o přednostní projednání žaloby. Máme kvůli přístupu kanceláře prezidenta republiky důvodné obavy, že informace budou protiprávně zničeny a následující prezident vůbec nebude schopen poskytnout. Aby byl svobodný přístup zachován, je třeba, aby soud rozhodl ještě za úřadu prezidenta Klause," doplnil Michálek. Fakt, že žalovaným je v řízení o poskytování informací přímo prezident republiky, jako orgán povinný poskytovat informace, vyplývá z judikatury Nejvyššího správního soudu.

Celé znění žaloby

Facebook komentáře