Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kdo si přál před 20 lety kapitalismus, NATO a kamery na každém kroku?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Je tomu dvacet let, co se na náměstích českých měst scházeli lidé, aby požadovali ukončení vlády jedné strany. Vše odstartovaly události na Národní třídě 17. listopadu 1989. Letošní kulaté výročí je dobrým momentem pro ohlédnutí i pro české anarchistky a anarchisty. Československá anarchistická federace (ČSAF) při této příležitosti přišla s prohlášením, jehož celé znění naleznete zde.

Prohlášení začíná připomenutím, že měsíc před listopadem vzniklo Československé anarchistické sdružení a anarchisté se zapojili v řadách studenstva do protestů proti bolševickému režimu.

Anarchisté se ohlíží za listopadovými požadavky a realitou dnešních dní. „Dělníci ČKD Praha, kteří svým připojením se ke studentům přinesli jeden z nejzásadnějších momentů listopadových událostí, by asi stěží požadovali zrušení svých pracovních míst, jehož se záhy dočkali."

Člen ČSAF a tehdejší středoškolák, Jiří Plachý, vzpomíná: „Nedokáži si představit, že by tenkrát mezi nás někdo přišel s požadavkem na placení školného. Nebo s tím, že z jednoho vojenského paktu bychom měli přejít do druhého. Nemyslitelné."

Další věcí, která leží českým anarchistům v žaludku, je skutečnost, jak jsou po 20 letech od pádu totalitního režimu lidé monitorováni kamerami a moderními technologiemi. Totální kontrola lidí podle nich přichází pomalu, a to pod záminkou zajištění bezpečnosti. Anarchisté také připomínají, že pád KSČ neznamenal konec policejnímu násilí a mučení na služebnách a uvádějí k tomu několik příkladů z vlastní zkušenosti.

Své prohlášení anarchisté ukončují: „Jsme rádi, že je pryč starý normalizační režim, ale to neznamená, že budeme zavírat oči před problémy dneška, jako jsou nespravedlivé sociální nerovnosti, rostoucí totální kontrola nad lidmi prostřednictvím moderních technologií, ekonomická globalizace ožebračující miliony lidí ve všech částech světa apod. Proti globalizaci kapitálu a represe v rukou privilegovaných stavíme globalizaci solidarity mezi těmi druhými, neprivilegovanými."

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře