Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

USA si pro Afghánistán vyrobí spojence: Gruzii, Pobaltí, Maďarsko a Chorvatsko

  • tank-usa
Zatímco Barack Obama při své nečekané návštěvě Afghánistánu - vůbec první ve funkci prezidenta - označil tamní válku za „esenciální" a promluvil na téma „cokoli USA začnou, nepřestanou s tím", sílící neochota evropských spojenců podílet se dál na to této americké krvavé a bezvýchodné akci přiměla Pentagon k nové strategii: pokud spojence nemáme, musíme si je udělat.

Například Gruzie, která se aktivně účastnila americké okupace Iráku, udělala tu chybu, že si v srpnu 2008 v krátké válce s Ruskem nechala prakticky zničit celou svou armádu. To ale nijak neubralo na válkychtivosti tamního vedení, a tak nyní Pentagon informoval Kongres, že Spojené státy opětovně vybudují gruzínskou armádu, aby se mohla podílet na „operacích po boku amerických sil v Afghánistánu". Stejný úmysl Pentagon má také s armádami Litvy, Lotyšska, Estonska, Maďarska a Chorvatska.

Za peníze amerických daňových poplatníků tak Pentagon bude posilovat malé armády, čímž ovšem může jejich malé státy uvrhnout do spousty potíží. Nikde to nebylo patrnější než v Gruzii, kde americké vyzbrojování vedlo k pokusu obsadit Jižní Osetii a následně i ke katastrofální válce s Ruskem. Tamní prezident Michail Saakašvili přitom dál považuje Jižní Osetii a Abcházii za své území a slibuje jejich návrat za jakoukoli cenu. Možná, že jeho nově vyzbrojená armáda opravdu bude zprvu pomáhat Američanům s okupací Afghánistánu, z dlouhodobého hlediska je ale na válku s Ruskem zaděláno už teď.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře