Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stinné stránky konce 2. světové války – Operation Unthinkable

  • 2SV
Je květen a opět vzpomínáme na konec války v roce 1945. Ale při všech oslavách bychom však neměli zapomínat, že každá událost má i své stinné stránky. Konec války a poražení hitlerovského Německa mělo i svoji stinnou stránku, o které se celých 60 let nemluvilo. Pravda vyšla najevo až teď po otevření amerických a britských tajných archivů, ve kterých byla celou tu doba ukryta, neboť to bylo něco tak nemyslitelného, že to muselo být utajeno.

Operace Nemyslitelné

Operace Nemyslitelné - skutečně už název této tajné operace napovídal něco o její uskutečnitelnosti. Přesto se o ní uvažovalo. Otcem této myšlenky nebyl nikdo jiný než Winston Churchill – muž mnoha tváří a dokonalý politik – byl totiž bezpáteřný. Před druhou světovou válkou třímal pevně prapor antikomunismu. Přesto po napadení Sovětského svazu ihned neváhal přijít s podporou sovětů, kterým slíbil veškerou pomoc. Byl totiž pragmatik a věděl, že po pádu SSSR by se Hitler s Británií lehce vypořádal. Pochopil, že v současné době není největším nebezpečím sovětský socialismus, nýbrž německý nacismus, a proto přistoupili na válečnou, antifašistickou koalici se Sovětským svazem. Ale i Američané měli jasno. Už v roce 1941 řekl Harry Truman: "Pokud bude vyhrávat Německo, měli bychom podporovat Rusko. Pokud bude vyhrávat Rusko, měli bychom podporovat Německo. Hlavně ať se mezi sebou pozabíjí co nejvíc." Přece dobrý komunista - mrtvý komunista.

Ale jak postupovala válka a Rudá armáda se valila na Německo, Churchill se stále snažil udržet SSSR mimo střední Evropu a byl proto schopen udělat všechno. Přemluvil Američany vést úder ze severní Afriky přes Itálii ve směru Terst – Vídeň – Praha. Cílem bylo vést úder přes Jugoslavii, Maďarsko do střední Evropy a tak odstřihnout Rudou armádu v postupu do Německa. Kvůli tomu odložil vylodění ve Francii a otevření druhé fronty. Itálie skutečně rychle padla, ale Churchill nepočítal s Hitlerem. Ten byl stejně chytrý jako on a rozhodl se Itálii bránit sám. Zastavil postup spojenců a celá akce skončila na půli cesty. Teprve když Churchill viděl, že akce zkrachovala, bylo rozhodnuto otevřít druhou frontu – tak dlouho požadovanou Stalinem – ve Francii. Byl to poslední a úspěšný pokus zastavit Stalina, dříve než dosáhne Paříže.

Jak se přibližoval konec války Churchill zapomněl na svoje vstřícné kroky vůči SSSR na začátku války a vrátil se ke svému oblíbenému plánu – zničit jediný socialistický stát na světě.

Roku 1945 existoval plán spojenců, zvaný Nemyslitelná operace, který se zdá skutečně nemyslitelný, totiž začít třetí světovou válku těsně po skončení války druhé. Měl jí být útok na Rudou armádu a kobercové bombardování ruských měst - něco na způsob Drážďan, kde za jednu noc zahynulo přes 100 000 civilistů.

Už počátkem dubna 1945 (podle jiných zdrojů koncem března) W. Churchill poručil vypracovat konečnou verzi plánu, podobnému Hitlerovu plánu Barbarosa: Bez vyhlášení války napadnout Rusy a díky překvapení, teroru a létajícím pevnostem donutit SSSR ke kapitulaci. Churchill předpokládal, že sovětská armáda i národ jsou vyčerpány a že Rusko nemá dost letadel k obraně. Tehdy Churchill vydal rozkaz k ukládání ukořistěných německých zbraní, s ohledem na možné použití proti Sovětskému svazu.

Informace o Operaci unthinkable se dostala i k zrádci a kolaborantovi Vlasovovi do štábu 1. ukrajinského frontu Wermachtu. Vlasov za situace, když viděl umírat „tisíciletou říši" se pokusil probít přes Prahu za demarkační čáru k Američanům. Velení ROA chtělo soustředit své jednotky v jižním Německu, a tam čekat na další vývoj událostí... než začne třetí světová válka! Vlasovci přepokládali, že nová válka USA a Anglie proti SSSR bude jejich záchranou. Vlasov navázal styk s anglickým a americkým velením ke splnění tohoto úkolu... marně.

Připravoval se bleskový útok, který byl naplánován na 1. července 1945

Ale jak se otvírají archivy, dozvídáme se, že plán Unthinkable se dostal do vyššího stádia. Připravoval se bleskový útok, který byl naplánován na 1. července 1945. Útočit mělo 47 anglických a amerických divizí za pomoci německých divizí, které britští instruktoři denně cvičili ve Schleswig-Holsteinsku a v jižním Dánsku. Počítalo se i s účastí vojsk Kanady, Polska a Maďarska. Připomeňme si, že už v březnu 1945 západní fronta přestala fakticky existovat. Taktika Němců byla následující: udržet v co největší míře pozici na linii sovětsko-německé konfrontace. Na západní frontě se německé jednotky vzdávaly spojencům. Němci utíkali na západ se vzdát západním spojencům, protože doufali, že budou moci po jejich boku bojovat proti Sovětům.

Dokumenty americké tajné služby známé jako "Red House Report", odtajněné koncem roku 2009, hovoří o tajném střetnutí elity nacistického Německa v hotelu Maison Rouge ve Strasburgu dne 10. srpna 1944, na kterém vypracovali plán přesunu finančních aktiv třetí říše do neutrálních krajin, které měli být ve vhodném čase použity pro vytvoření 4. říše. Už ne vojensky, ale politicko-ekonomicky. Jednání probíhalo v režii nacistického prince Bernarda of Hannover a jeho bratrance Prescott Bush Oranžského. Válka ještě neskončila a Dynastie už plánovala napadení Sovětského svazu Anglo-americko-německou armádou. S cílem vytvoření 4. říše v Rusku.

Bohužel pro Churchilla - Američané neměli pro něco takového pochopení. Pochopení našli jen u generála Pattona, který prohlásil, že se nehodlá zastavovat na demarkační lince podél Labe, ale že půjde dále na Polsko, odtud na Ukrajinu a Bílou Rus, až do Stalingradu. Rusy nenazýval jinak, než "potomci Džinghischána", které je nutno vyhnat z Evropy.

Američané měli od Stalina slíbeno, že po skončení války v Evropě vstoupí do války na dálném východě a pomůže Američanům v boji s Japonskem

Ale ani Rooswelt a později Trumen nesouhlasili. Američané měli totiž od Stalina slíbeno, že po skončení války v Evropě vstoupí do války na dálném východě a pomůže Američanům v boji s Japonskem. To by v případě války v Evropě neudělal a Američané měli obavy, že Sovětský svaz by se místo toho spojil s Japonskem, kdyby západní spojenci zahájili nepřátelské akce. Plán pořízený britskými náčelníky štábu byl navíc označen za vojensky neproveditelný kvůli převaze sovětských pozemních sil tři ku jedné v Evropě. Ve zprávě ze dne 22. května 1945, byla útočná operace prohlášena za "nebezpečnou". Přesto na pokyn Churchilla byla dne 10. června 1945 vydána „Zpráva o následných opatřeních, které by měly mít povinnost zajistit bezpečnost na Britských ostrovech v případě války s Ruskem v blízké budoucnosti". U Churchilla opět zvítězil jeho až patologický antikomunismus. Churchill se řídil heslem "Sovětský mouřenín udělal svou práci, a mouřenín může jít." Jakmile viděl, že válka je u konce, tak se okamžitě vrátil ke svému plánu na zničení komunismu.

Avšak o plánu se dozvěděl i Stalin a vydal rozkaz vzít útokem Berlín, navzdory dohodě v Jaltě. Stalin ignoroval dohodu z Jalty o demarkační linii a přes obrovský odpor Němců, kteří byli připraveni na ulicích Berlína, vytvořit nový Stalingrad, zaútočil. Tato operace stála život 120 000 ruských vojáků, ale zachránila Evropu před novou válkou. Berlín padl už 2. května.

Podle ruského historika Valentina Falina právě tento úspěch udělal na USA takový dojem, že plán Unthinkable, tak jak byl vymyšlen Churchillem, byl zamítnut. Kromě toho Churchill prohrál anglické volby.

Truman později válku s Ruskem zahájil, ale jen studenou. Místo války s Ruskem, Američané vyrukovali s plánem Gladio, který měl eliminovat levicové hnutí v západní Evropě zpopularizované vítězstvím Sovětského svazu. Plán měl velký úspěch. V jeho rámci byly v západní Evropě povražděny tisíce lidí agenty NATO a všechno to bylo hozeno na levicové bojůvky financované rovněž z NATO. Jak se to říká? – politika je pokračování války jinými prostředky. Nepřítelem tady bylo obyvatelstvo vlastních zemí.

Je s podivem, že se to dokázalo utajit přes 60 let, ani slůvko na veřejnosti. I Rusové raději řečnili o věrném spojenectví a boji za mír, takže nakonec na to všichni zapomněli.

Kdo chce číst v dokumentu Operation Unthinkable: "Russia: Threat to Western Civilization", British War Cabinet, Joint Planning Staff, Final Reports: 22 May 1945, najde fotokopie zde:  http://web.archive.org/web/20101116152301/http://www.history.neu.edu/PRO2/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře