Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

PRO v Rumunsku: rizika jsou zřejmá

  • rakety
V Rumunsku nabyla platnosti novela zákona, jež dovoluje rozmístění na jeho území částí protiraketové obrany NATO. Moskva nejednou prohlašovala, že v plánech rozšíření PRO spatřuje hrozbu pro své síly jaderného zdržování. Proč Rusko namítá, vždyť protirakety nenesou ani gram výbušniny pro zničení cíle? Tuto otázku jsme položili expertu ruského Nezávislého vojenského přehledu Viktoru Litovkinovi:

USA říkají, že budují jaderný štít před nepředvídatelnými režimy, jako je třeba íránský. Ale fakticky obkličují Rusko protiraketovou ohradou. V čem spočívá hrozba? V evropské části RF se nacházejí strategické síly jaderného zdržování. Samozřejmě, komplexy EAGIS a rakety SM-3 v Rumunsku nepředstavují pro nás nebezpečí. Jsou určeny k zasažení bojových náloží středního a krátkého doletu, které prostě nemáme. Ale do roku 2020-22 se mají protirakety objevit v Polsku, na lodích v Norském a Severním moři. A ty již dokážou zachycovat mezikontinentální střely. Právě tohle znepokojuje Rusko. USA v podstatě snižují schopnost RF bránit své strategické zájmy, svoji suverenitu!

Na která rizika má brát ohled země, v daném případě Rumunsko, když poskytuje své území protiraketové obraně NATO? Viktor Litovkin míní: Má si vzít do úvahy, že v případě (nedej Bože!) konfliktu mezi USA a Ruskem, bude první úder kvůli zajištění letu našich střel k cíli bez překážek zasazen pozemním systémům PRO. Je to vojenská logika. Proč NATO neakceptuje ruské návrhy na vytvoření společné sektorové evropské PRO? Možná, že se samotná myšlenka nedá ztělesnit? 

Expert ale má za to, že se ztělesnit dá. Je třeba, aby dva systémy měly jedno informační středisko. Bude li hypotetická íránská střela odpálena do Evropy, nevyhnutelně poletí přes území RF, která v tomto případě nebude pochopitelně klidně tomu přihlížet. Život nás nutí k spolupráci před tváří společné hrozby. Avšak USA nepospíchají.

Ale jako odpověď na plány NATO rozmístit protirakety v Španělsku a Nizozemí, mobilní komplexy v Polsku a Rumunsku, radar v Turecku a něco „protiraketové" (jak žádá Saakašvili) v Gruzii stačí, aby Rusko rozmístilo raketový komplex Iskander v Kaliningradě. Konfrontace ale, jak pověděl expert, odporuje logice tak zvaného restartu a navíc je prakticky nesmyslná.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/12/27/62980515.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře