Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Ohrožuje čínská hypersonická střela, schopná nést jaderné hlavice, americkou politiku jaderného odstrašování?

Hodnocení uživatelů:  / 1
NejhoršíNejlepší 

Představitelé USA v srpnu oznámili, že Čína provedla testovací odpal hypersonické střely, schopné nést jadernou hlavici a obelstít systémy protiraketové obrany. Zhruba o dva měsíce dříve testovala Čína pokročilou mezikontinentální balistickou raketu DF-41 (ICBM, Inter-Continental Ballistic Missile). Její dolet činí 12 000 až 15 000 km a je schopna nést deset zmenšených jaderných hlavic.

Čína nepochybně předpokládá, že pokud budou její ICBM schopny zasáhnout pevninské území Spojených států, odradí tím Spojené státy od zasahování do čínských zájmů v Jihočínském a Východočínském moři.

  • ohrozuje-cinska-hypersonicka-strela-schopna-nest-jaderne-hlavice-americkou-politiku-jaderneho-odstrasovani

Představitelé USA v srpnu oznámili, že Čína provedla testovací odpal hypersonické střely – Xingkong-2/Starry Sky-2 – schopné nést jadernou hlavici a obelstít systémy protiraketové obrany. Přestože se jednalo o první podobný test, který Peking otevřeně přiznal, podle webu Washington Free Beacon šlo pouze o jeden z mnoha testů, které USA zachytily.

Zhruba o dva měsíce dříve testovala Čína DF-41 – jednu z nejmodernějších mezikontinentálních balistických raket (ICBM). Její dolet činí 12 000 až 15 000 km a místo jediné velké jaderné hlavice je schopna nést deset zmenšených jaderných hlavic.

Tyto zmenšené jaderné hlavice, nesené jedinou balistickou raketou, jsou označovány jako "vícenásobné nezávisle naváděné návratové moduly" (MIRVMultiple Independently targetable Re-entry Vehicles). Úprava střely na typ MIRV jí umožňuje čelit nepřátelským raketovým obranným systémům. Vzhledem k tomu, že DF-41 – stejně jako ICBM DF-5 – používá spíše pevné než kapalné palivo, je mnohem mobilnější a čas potřebný na přípravu jejího odpálení je kratší. Může být odpálena z mobilních odpalovacích zařízení stejně jako ze sil. V posledních letech Čína vybudovala falešná sila, sloužící ke zmatení nepřítele, takže je přinucen rozpoznat skutečná sila od falešných.

DF-41 může být také vypuštěna ze speciálních kontejnerů. To je důvodem k obavám, protože dosud Čína udržovala jaderné hlavice a naváděcí systémy odděleně v rámci dosavadního odmítání doktríny "prvního úderu". Jenomže kontejnery vyžadují, aby byla raketa už vybavena jadernými hlavicemi. A když je raketa již jadernými hlavicemi vybavena, tak se čas potřebný k útoku značně snižuje, což posiluje čínskou schopnost jaderného odstrašení a zvyšuje mobilitu i operační flexibilitu rakety.

Čína nepochybně předpokládá, že pokud budou její ICBM schopny zasáhnout pevninské území Spojených států, odradí tím Spojené státy od zasahování do čínských zájmů v Jihočínském a Východočínském moři.

Přestože Spojené státy zlepšují svoje systémy obrany proti ICBM – Národní raketovou obranu (National Missile DefenseNMD) – a Strategickou obrannou iniciativu (Theater Missile DefenseTMD) a spoléhají na ně při ochraně svého území před nepřátelským útokem, není zatím jasné, jaká je jejich současná schopnost zachytit čínské ICBM. Čína nepolevuje v práci na tom, aby v závodech v jaderném zbrojení vykompenzovala množstevní výhodu USA kvalitou. Toto je vývoj, který musí být pro Spojené státy značně znepokující.

Debalina Ghoshal je nezávislá konzultantka specializující se na jadernou a raketovou problematiku. Žije v Indii.

Překlad původního textu: Does China's Nuclear-Capable Hypersonic Missile Threaten U.S. Deterrence?
Překlad: Radomír Bobek

zdroj: https://cs.gatestoneinstitute.org/13823/cina-hypersonicke-strely

 

Facebook komentáře