Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Model McRavena: Skromě, ale s chutí

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • valkax
Oddíly elitních amerických speciálních jednotek začínají kontrolovat všechny kontinenty. Není to scénář dalšího hollywoodského blockbusteru, ale zcela reálná strategie admirála Williama McRavena. Hlava velitelství speciálních operací USA se zasazuje o povolení používat jemu podřízené jednotky mimo obyčejné postupy, které Pentagon běžně používá.

Aby bylo dříve možné vyslat americká vojska do zahraničí, byl nutný požadavek ze strany velitelství daného regionu. Dokument byl odeslán do Spojeného výboru náčelníků štábů ozbrojených sil k podrobnému posouzení, a poté byl odeslán k podpisu ministru obrany. Admirál spoléhá na to, že tato procedura bude odstraněna. Bude potom moci vysílat speciální jednotky do těch míst, kde to bude nejvíce potřeba. V první řadě se jedná o Asii, Afriku a Latinskou Ameriku.

Podobné nabídky přicházely i dříve. Avšak hlavy regionálních velitelství USA se různými způsoby stavěly na odpor tomu, aby byly speciální jednotky takto protěžovány, protože se bály ztráty svých pozic. Proti vystupovalo i americké Ministerstvo zahraničních věcí (State Department), které svoji pozici zdůvodňovalo tím, že akce „komandos" mohou být považovány za porušení suverenity států. To se také stalo po operaci, ve které byl zabit Usáma Bin Ládin: vztahy Washingtonu a Islámabádu se prudce zhoršily.

Současná admirálova iniciativa byla taktéž přijata s opatrností. Sám McRaven současně přesvědčuje své oponenty, že doba vyžaduje nový model války. Rozpočet Pentagonu a počty příslušníků ozbrojených sil se snižují a americké publikum, podle slov admirála „ztrácí chuť k velkým válkám a k okupacím". Admirál následuje novou vášeň Američanů a navrhuje následující: rozmístit v různých světových regionech 12.000 vojáků a důstojníků speciálních jednotek, které budou útočit na teroristy, osvobozovat rukojmí a sbírat informace o hrozbách americkým zájmům.

Podmínky vedení bojových operací se v poslední době opravdu velmi silně změnily, domnívá se vojenský expert Viktor Litovkin.

Dnes neexistují frontové linie, nejsou tankové útoky. Operace vedou nevelké skupiny vojáků s použitím vysoce přesných zbraní, letectva, dělostřelectva, raketových zbraní a speciálních jednotek. Dnes USA zmenšují své vojenské výdaje, a proto přecházejí k novému způsobu vedení války pomocí takovýchto speciálních oddílů.

Jak s odkazem na washingtonskou administrativu poznamenávají západní hromadné sdělovací prostředky, konečné rozhodnutí ohledně McRavenova návrhu zatím nepadlo. Dokonce, i když v Bílém domě nebude admirálův model přijat zcela, speciální jednotky pravděpodobně získají dodatečné financování a povolení rozšířit se.

Největší kontingenty amerických speciálních sil byly dislokovány na Blízkém Východě. Podle názoru specialistů se nyní jejich nejpravděpodobnějším cílem stane Teherán. A to navzdory tomu, že pouze speciální jednotky nebudou schopny zabezpečit ukončení íránského jaderného programu. Zde jsou třeba bomby a rakety, kterými je bohatě vyzbrojena 5. flotila USA, jež je dislokována v Perském zálivu. Na druhou stranu, úkol, jako svrhnout nepohodlný režim, je s pomocí proamerických pátých kolon pro McRavenovy oddíly více, než vhodný. Za příklady není třeba chodit daleko – „Arabskému jaru není ještě ani rok". A poslední polygon před Íránem je Sýrie. Tam ale McRavenův model zatím naštěstí poněkud vázne.

zdroj: http://czech.ruvr.ru/2012/02/14/66071810.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře