Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Karzáí: OSN „postupně“ odstraní Taliban z černé listiny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • hamid-karzai-novy
OSN údajně souhlasila s tím, že „postupně" vymaže jména některých členů Talibanu ze seznamu utvořeného na základě rezoluce Rady bezpečnosti číslo 1267, neboť tito lidé nemají žádné styky s Al Kajdou, prohlásil afghánský prezident Hamíd Karzáí.

Rezoluce 1267 zmrazila účty všech osob na seznamu a stanovila pro ně přísná omezení pro cestování. OSN už počátkem měsíce naznačila ochotu seznam přezkoumat, neboť se ukázalo, že na něm jsou členové nynějšího afghánského parlamentu a také několik prostředníků, kteří v současnosti pracují pro afghánskou vládu.

Zatímco ale OSN připouští revizi seznamu kvůli některým jménům, která se na něm ocitla omylem, nebo tito lidé mezitím změnili názory a zaujímají jiné postoje, Karzáí požaduje, aby ze seznamu zmizela jména i vysoce postavených vůdců Talibanu, včetně jeho nejvyššího šéfa mully Muhammada Umara.

S touto iniciativou Karzáí přichází po nepříliš úspěšném jednání Velké džirgy, která měla nabídkou míru vůči Talibanu přispět k urovnání situace v zemi. Taliban ale návrh na smír odmítl s tím, že ho není možné dosáhnout, dokud Afghánistán okupují jednotky USA a NATO.

 

Facebook komentáře