Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Karzáí nevyhrál, McChrystal chce dalších 80 tisíc vojáků

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • karzaj-hamid
Přepočítávání hlasů odevzdaných v afghánských prezidentských volbách ukazuje, že Hamíd Karzáí získal ve skutečnosti jen asi 47 procent hlasů a že tudíž reálně vyvstává možnost druhého kola voleb. Potvrzuje se tak fakt, že stovky tisíc a možná i miliony hlasů pro Karzáího, hlavního kandidáta podporovaného Západem, byly zfalšovány.

Západ se nyní snaží přimět svého vazala Karzáího, aby přistoupil na nějakou formu dohody s Abdalláhem Abdalláhem, který ve volbách skončil druhý, o vytvoření společné vládní koalice, čímž by se předešlo druhému kolu voleb. Jeho výsledek by totiž už nikdo nemohl zajistit.

Karzáí ale mezitím sbírá výmluvy, kterými by ospravedlnil zfalšované volby, tím spíš, že i jejich přepočet může ještě stále zásadním způsobem ovlivnit, neboť má stále k ruce všech pět vlastnoručně vybraných a dosazených členů Nezávislé volební komise.

USA už možnost druhého kola zmatených voleb lehce posouvají do roviny spekulací, neboť ministryně zahraničí Hillary Clintonová prohlásila, že Karzáí by pravděpodobně vyhrál i druhé hlasování. Jinými slovy, Západem dosazený Karzáí zůstane u moci, i kdyby trakaře padaly, i bez ohledu na to, že jakákoli důvěryhodnost jeho vlády je tatam.

Bílý dům se nyní totiž mnohem více soustředí na zprávu svého vrchního velitele v Afghánistánu generála Stanleye McChrystala, který po Obamovi požaduje vyslání dalších 80 tisíc vojáků. Po zprávách, že požaduje nejprve 40 tisíc, pak 60 tisíc nyní McClatchy Newspapers konstatuje, že generál chce dodatečných 80 tisíc vojáků, neboť uvažovaných 40 tisíc je „absolutním nutným minimem".

To vše - spolu s desítkami tisíc vojáků NATO - kvůli asi 25 tisícům bojovníků Talibanu, jejichž počet se prý za poslední rok podle amerických odhadů zvýšil o pět tisíc.

USA mají už nyní v Afghánistánu 68 tisíc vojáků a dalších více než 120 tisíc v Iráku, nepočítaje v to vojáky rozmístěné na stovkách základen po celém světě. Armáda už nemá kde vojáky brát a Pentagon konstatuje, že i když je v době hospodářské krize verbování snazší než v jiných časech, je s to vyslat do Afghánistánu maximálně 30 tisíc nových mužů, aniž by přitom neohrozil bojeschopnost armády a námořní pěchoty.

Facebook komentáře