Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Americké ropné firmy prohrávají v Iráku se světem

  • ropa-shell
V říjnu si americký miliardář T. Boone Pickens postěžoval, že americké ropné korporace musejí v Iráku soutěžit s jinými firmami o iráckou ropu. „Otevírají to pro firmy z celého světa, zatímco na to máme právo my," prohlásil a varoval, že hrozí, že po šesti letech americké okupace „iráckou ropu dostanou Číňani".

Ti sice nyní asi nedostanou veškeré irácké ropné zdroje, ale část z nich určitě. Americké firmy totiž podle všeho počítaly, že výměnou za náklady na válku dostanou iráckou ropu, ale na nynějších aukcích místo toho těžce prohrávají.

Podle analytiků americké firmy nechtějí zvyšovat nabídky z bezpečnostních důvodů, ostatní firmy ale postupují jinak. Výsledkem tak je, že společnosti Shell (z Nizozemska), Lukoil a Gazprom (Rusko) nebo čínská CNPC či malajsijská Petronas na aukcích urvaly stejné množství ropy, jako Mexiko, které se aukcí také účastní.

Vzhledem k tomu, že před americkou invazí byla většina irácké ropy pod ruskými a čínskými kontrakty, zdá se být přirozené, že se tyto země snaží obnovit svou přítomnost na iráckých ropných polích, a tak neváhají investovat. Ropní magnáti z Ameriky se asi budou muset poohlédnout jinde. Že by tedy někde potřebovali další válku?

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře