Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Umírající dolar a nový měnový řád

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Úkolem globální rezervní měny je financovat mezinárodní obchod a provádět pro vládu funkci akumulace hodnoty. Před druhou světovou válkou to byla britská libra, ale s úpadkem britského impéria libra ztratila svůj mezinárodní význam a byla nahrazena dolarem. Tohle bylo přijato v rámci Breton-woodské dohody v roce 1944. Všechny ostatní měny nebyly nezajištěny, ale vázány na dolar, který byl krytý zlatem v ceně 40 dolarů za unci.

  • umirajici-dolar-a-novy-menovy-rad

 


EURODOLAR

Dolar, jako rezervní měnu USA, byli nucení vyvážet. V prvních letech po válce se to týkalo hlavně Evropy a vznikl slavný výraz Eurodolary. Zní to skvěle - tiskni peníze a kupuj co chceš. Ale se „Zlatým oknem“ to bylo riskantní, nadměrná emise by mohla vést ke zpáteční výměně dolarů za zlato, a tím by se vyčerpávaly zlaté rezervy Spojených států.

Kromě toho, toto byla právě ta slabost, kterou by mohli využít ti, kteří nejsou spokojení s americkou hegemonií. V roce 1967 levicový novinový magnát Jean-Jacques Servan-Schreiber napsal svou slavnou nudnou knihu „Americká výzva“, ve které tvrdí, že v důsledku nekalé soutěže s Američany je Evropa vystavena hospodářské kolonizaci.

Francii v té době vládl de Gaulle, který Anglo-americké vedení nikdy neměl rád. Za účelem jeho narušení věnoval zvláštní pozornost tomu, aby vyměnil zlato za každý dolar, na který mohl dosáhnout.

Koncem šedesátých let se situace vymkla kontrole, protože Velká společnost a vietnamská válka byly velmi nákladnými projekty, které byly financovány pomocí rozpočtového schodku, což vedlo k významnému inflačnímu tlaku, k inflaci, kterou se USA snažili vyvézt, což způsobilo přebytek dolarů v zahraničí. Zvláště nepřijatelným se stávalo zvýšení kurzu německé marky. Evropané začali vyvíjet tlak na Spojené státy, aby uzavřely své schodky, což přimělo ministra financí USA Johna Conalla ke slavnému výroku o tom, že „dolar je naše měna a váš problém“.

Vznikla nestabilní situace, a Nixon byl nucen uzavřít „zlaté okno“, aby zastavil odčerpávání amerického zlata. Tohle byl konec Breton-woodského systému, a od té chvíle všechny hlavní měny volně plavaly na světových měnových trzích.

PETRODOLAR

Tohle však nezbavilo dolar statusu rezervní měny, jelikož impérium pro něj našlo jiný základ - dohodu s domovem Saúdů o tom, aby platby za ropu přijímali pouze v dolarech. Saúdové souhlasili investovat své dolarové bohatství do Wall Streetu, což dále zvýšilo výhodnost transakcí pro impérium. Saúdská Arábie kontrolovala OPEC a dolar byl zachráněn - mezinárodní obchod s ropou je financován pouze v dolarech. Od té doby funguje neformální černo-zlatý standard, známý jako petrodolar.

Tato situace byla lepší než předtím, protože nadměrné emise dolaru pro mezinárodní obchod nebo financování různých projektů impéria již nebyla potrestána odčerpáváním zlatých rezerv a vedla pouze k růstu cen.

V posledním desetiletí se problém nadměrného tisku dolarů řešil umělým nárůstem cen ropy s pomocí mystifikace o Ropném vrcholu a zastavení iráckého ropného průmyslu. Na světě je tolik ropy, že by její volná těžba skoncovala s energetickým monopolem Moci peněz. Invaze do Iráku a touha po ovládnutí Středního východu má za cíl omezit produkci ropy. Saddámovo sebevražedné rozhodnutí přijímat za ropu euro pouze uspíšilo jeho konec.

Dokonce i dnes produkce ropy v Iráku nedosáhla ani poloviny úrovně, na které byla před rokem 1991. Se západními ropnými společnostmi u kormidla se pravděpodobně nikdy úplně nepostaví zpátky na nohy.

Prostřednictvím zvyšování cen ropný trh spojil přebytek dolarů, které jsou nyní nutné pro platbu za ropu. V důsledku toho, dolar zůstal relativně stabilní ve své hodnotě. Samozřejmě, že to zapadá i do programu dekapitace střední třídy, a na základě dohody, vyšší ceny ropy znamenají i stále rostoucí příjmy z ropy investované do Wall Street.

Samozřejmě, že to velmi hraje do rukou impériu, protože za skutečné zboží může platit bezcennými papírky. Takhle může financovat svůj obchodní deficit donekonečna.

Obchodní deficity jsou mylně chápány jako problém.

Z hlediska země, účelem obchodu není vývoz, ale dovoz. Vyvážíme, aby jsme zaplatili za to, co potřebujeme od ostatních. Pokud ovládáte rezervní měnu, nemusíte vyvážet stejné množství jako dovážíte, jelikož dovoz můžete částečně financovat z tisku peněz. Tohle není možné pro všechny ostatní země, a v dlouhodobém horizontu obchodní deficit bude mít pro ně fatální následky, protože to vede k čistému odlivu kapitálu.

Ale impérium USA zažívá těžké časy. Její infrastruktura se hroutí, její výrobní základna přestala existovat a je přetížená. Chcete-li zachovat lidi v podřízenosti dolaru, je třeba neustálých výhrůžek smrtí, a jak v roce 1971 se to nepovedlo Connalymu, tak dnes selžou Spojené státy. Moc peněz skončila s impériem i dolarem a přesouvá se k další fázi. Dolar bude muset odstoupit, a pozorujeme přeskupování.

NOVÝ MĚNOVÝ ŘÁD

Čína se pohybuje k zlatem zabezpečenému jüanu, který bude mít velkou moc na mezinárodní scéně. Nedávno se Austrálie, která se svým 30procentním vývozem do Číny, a která je už teď na ní zcela závislá, připravila k přímé směnitelnosti jüanu za australský dolar. To znamená, že již nebude používat americký dolar k financování bilaterálního obchodu, a tzn., že k fungování rezervní měny je zapotřebí méně dolarů.

V roce 2001, nejvyšší jednatel Goldman Sachs, Jim O'Neill, vymyslel BRIC. Později do něj byla přidána Jižní Afrika, zastupující Afriku a zdůrazňující globalistické výzvy, které před ní stojí. Je jasné, že Rusko a Čína, jako dva mocní sousedé, měly dlouhotrvající a důležité bilaterální vztahy. Ale stejně tak je jasné, že mají jen málo společného s Brazílií, Indií a Jižní Afrikou. Ve skutečnosti Indie a Čína jsou dávnými nepřáteli. Nicméně v roce 2009 uspořádali první summit. Pouze před týdnem jsme všichni najednou slyšeli, že BRICS se chystá vytvořit konkurenci MMF. Stále pracují na detailech, a není to ještě zcela hotová věc, ale pokrok se zdá být velmi závažný.

A samozřejmě existuje euro, které, věřte, je ve skvělé formě. Ano, ztráta legitimity eurokratů nese ztráty kvůli krizi eura, a měna ztrácí podporu dokonce i v Německu, ale krize eura je produktem pro vnitřní spotřebu určeného k „rozředění“ státu na poslušné přijetí fiskální odpovědnosti před Bruselem. Tohle je poslední řádek na cestě k rozvoji federalistického superstátu EU. Přestože euro je hluboce nenáviděné, pro Moc peněz to není problém: Moc se tím nezabývá kvůli novým přátelům, a není proti male bitce. Bojí se o skutečnou alternativu, a ta zde není vidět. Nikdo nabízí něco skutečného, lidé prostě vypouští páru. Jakmile se dosáhne fiskální unie, krize rychle skončí. Lidé mají krátkou paměť.

Euro byl navrženo jako měna, která musí být nakonec krytá zlatem, a ECB ho má snad dost na to, aby byla připravena na nadcházející přechod.

ZÁVĚR

Jsme svědky začátku nového měnového řádu. K dispozici bude několik více či méně rovných bloků: dolarová zóna, zóna jüanů (BRICS) a eurozóna, přitom zóna libry a jeny budou menšími formacemi. V budoucnu se budou moci sblížit pro ještě větší „spolupráci“ - během neúprosného pochodu Moci peněz ke Světové měně.

Tyto jednotky budou alespoň částečně kryté zlatem, což znamená dlouhodobý deflační tlak. Centrální banky ve velkých množstvích skupují zlato, což vyvolává zajímavou otázku, proč se v posledních 18 měsících nezvýšily ceny zlata? Pro Spojené státy ovládání přechodem bude složitou záležitostí. Domů se budou muset vrátit zbytečné miliardy dolarů, a to povede k velmi silnému inflačnímu tlaku uvnitř země. A není jasné, jak s tím bude FED bojovat. Možná ani nebude schopen. Kromě toho USA se můžou ocitnout v nejhorší situaci, co se týče nového zlatého standardu. Tvrdí, že ve Fort Knox mají uloženo 8 000 tun zlata, ale tomu ve skutečnosti nikdo nevěří.

Panický strach z hyperinflace, který vyvolávají Rakušané kolem „tisku peněz“, je směšný: jsme svědky stagflační deprese, a ceny rostou kvůli spekulacím, a ne nadbytku peněz. Ale pokud dolar ztratí svůj aktuální status, dlouhodobý růst cen se stane normou.

Velká hospodářská krize teprve začíná.

Zdroj : http://realcurrencies.wordpress.com
Převzato:http://jinezpravy.blogspot.cz/2013/04/umirajici-dolar-novy-menovy-rad.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře