Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Konec globální hegemonie dolaru se blíží

Patrick Barron v článku zveřejněném v The Mises Institute tvrdí, že konec globální hegemonie dolaru je blízko a málokdo ve vládě si uvědomuje nebo chápe, co to znamená.

Konec globální hegemonie dolaru se blíží

Americký konzultant v oblasti soukromého bankovnictví Patrick Barron v článku zveřejněném v The Mises Institute tvrdí, že konec globální hegemonie dolaru je blízko a téměř nikdo ve vládě si neuvědomuje, co to znamená, nebo tomu dokonce nerozumí.

Od Brettonwoodské konference v roce 1944 je dolar jedinou celosvětově uznávanou měnou pro vypořádání mezinárodních obchodních účtů mezi státy.

  • konec-globalni-hegemonie-dolaru-se-blizi

Brettonwoodská dohoda

Před rokem 1944 se fyzické zlato používalo k mezinárodnímu vypořádání, protože žádná země neměla zájem skladovat ve svých trezorech více než potřebné množství místní měny jiného státu, s nímž obchodovala, a proto uzavírala obchodní dohody a žádala své partnery, aby směnili svou vlastní měnu za zlato.

Brettonwoodská dohoda přidala dolar jako ekvivalent fyzického zlata v hodnotě 35 dolarů za unci. Důvod byl prostý: na konci druhé světové války Spojené státy nashromáždily převahu zlata, především díky své roli údajného "arzenálu demokracie".

Centrální banky by tak mohly vyměňovat dolary k vypořádání, a nikoli převádět nebo přerozdělovat vlastnictví fyzického zlata. Slabinou tohoto systému bylo, že svět musel věřit, že USA nevytvoří více dolarů, než kolik jich mohou vyměnit za zlato.

Zhruba po dvaceti letech trvání této dohody se trh začal obávat, že USA neplní své závazky.

Původ byl ve Francii. Sám prezident Charles de Gaulle byl silným zastáncem klasického zlatého standardu, stejně jako jeho finanční poradce Jacques Rueff. Od konce 60. let de Gaulle nařídil Francouzské bance, aby vyměnila 80 % svých obrovských dolarových rezerv za zlato. Ostatní centrální banky následovaly jeho příkladu a následoval typický bankovní run.

Když zlaté rezervy USA dosáhly kriticky nízké úrovně, prezident Richard Nixon na podzim roku 1971 vyřadil USA ze zlatého směnného standardu, jak se systém záchrany centrálních bank nazýval. Nedevalvoval dolar na zlato, což mohl udělat, a slíbil, že zastaví expanzi dolaru. Místo toho USA jednoduše ukončily vykupování dolarů za zlato a umožnily vytvořit tolik fiat dolarů, kolik jich světový trh přijal.

Důležitým důvodem bylo, že Saúdská Arábie, největší světový producent ropy, souhlasila s tím, že bude za svou ropu požadovat platbu v dolarech, čímž vytvořila celosvětovou poptávku po dolarech. V tomto okamžiku nahradila éra petrodolaru éru Bretton Woods, Patrick Barron však ujišťuje, že její konec je blízko.

Podle Barrona se toto "petrodolarové" uspořádání nyní hroutí kvůli stále rychlejšímu znehodnocování měny. Příčinou je nesvatá aliance Federálního rezervního systému, americké centrální banky a americké vlády.

Fed vytváří ze vzduchu všechny dolary, které vláda potřebuje k udržení svých masivních a stále rostoucích deficitních výdajů. Monetizace těchto deficitů vedla ke zrychlující se ztrátě kupní síly dolaru.

Patrick Barron se domnívá, že celý tento chaos by mohl být financován pouze celosvětovým přijetím fiat dolaru. Ale většina světa už toho má dost. Na vývoji alternativy k dolaru pro vypořádání mezinárodního obchodu spolupracuje několik organizací.

Země BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika), Šanghajská organizace pro spolupráci (ŠOS) a Euroasijská hospodářská unie vytvořily pracovní skupinu, jejímž cílem je vytvořit komoditní prostředek směny, který by nahradil dolar jako hlavní prostředek vypořádání mezinárodního obchodu.

USA selhaly ve své povinnosti chránit kupní sílu dolaru tím, že kontrolovaly jeho nabídku.

V závěru článku se předpovídá, že nová měna SCO nahradí dolar jako hlavní světová rezervní měna, a to především proto, že bude z velké části kryta komoditami a nebude pod kontrolou jedné suverénní země, ale několika suverénních zemí, které se budou starat o její měnové zdraví, aby zajistily volný tok mezinárodního obchodu a plateb.

Zdroj: https://www.mundo24.info/el-tema-de-la-semana/el-fin-de-la-hegemonia-mundial-del-dolar-se-acerca.html

https://espanol.almayadeen.net/news/politics/1647115/el-fin-de-la-hegemon%C3%ADa-mundial-del-d%C3%B3lar-se-acerca

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře