Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina se mění v Libyi

Všechny řeči o tom, že krveprolití je možno zastavit, a v politickém dialogu pokračovat, jsou prostě pokusy vydávat žádoucí za skutečné. Ukrajina nyní balancuje mezi změnou v evropskou Libyi anebo v novou Jugoslávii. Libyjský scénář se zdá být zatím bohužel pravděpodobnější.

ukrajina-se-meni-v-libyi

MZV RF charakterizovalo situaci na Ukrajině jako pokus o státní převrat. V případě převratu každá moc, která chce zachránit v nejhorším případě vlastní život, a v nejlepším – svou zemi, s pučisty nejedná, ale dává rozkaz k ostré střelbě. Janukovyč, slabý a zahnaný do kouta prezident nevydařeného „projektu Ukrajina“, svými pokusy o urovnání konfliktu mírovou cestou nahrává extremistům a neonacistům, před nimiž stanovili jejich západní kurátoři jasný úkol dobytí moci na celém území Ukrajiny. Každého příměří bude využito k aktivizaci politického nátlaku na oficiální Kyjev a k dobytí moci v regionech.

Ve vzniklé situaci jsou však dva kladné aspekty. Státní departament USA aktivně vyjadřuje znepokojení tím, že se nemůže spojit s vedoucími ukrajinských silových struktur. V každém prohlášení Státního departamentu je cítit zlost z nemožnosti velet ukrajinským silovým strukturám. Kromě toho vyjadřují američtí diplomaté vážné znepokojení kádrovými změnami v silových orgánech, a je tedy šance na to, že ukrajinským silovým strukturám budou brzy velet nikoli zrádcové národních zájmů, ale skuteční vlastenci.

Druhý kladný aspekt spočívá v tom, že na jihovýchodě Ukrajiny začínají aktivně jednat skupiny odboje. Kdy charkovští, oděští nebo dněpropetrovští aktivisté ukazují zastáncům nacifikace Ukrajiny, že také mohou a umí použít síly, stává se jasné, že na Ukrajině ještě jsou zdravé síly, a že je třeba s nimi pracovat pro ochranu pokojného obyvatelstva včetně rusky mluvícího.

Ukrajina upadá do občanské války. Je nutno v co nejkratším termínu zachránit před pučisty alespoň jižní a východní regiony země. O tom, jak máme odnaučit Američany sponzorovat ozbrojené vzpoury, budeme moci přemýšlet až potom.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře