Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Učebnicová izolace Ruska a Číny: Alžírsko oficiálně požádalo o vstup do skupiny BRICS

Zvláštní vyslankyně alžírského ministerstva zahraničí Leila Zaruki oznámila, že její země oficiálně požádala o vstup do skupiny BRICS. Alžírský prezident Abdelmajid Tebboune v srpnu prohlásil, že jeho země je připravena se k tomuto uskupení připojit a má pro to všechny podmínky.

Ruský velvyslanec v této zemi Alexandr Šuvajev prohlásil, že Rusko nemá proti vstupu Alžírska do tohoto uskupení žádné námitky.

Skupina BRICS dnes sdružuje Brazílii, Rusko, Indii, Čínu a Jihoafrickou republiku. Nejedná se o ekonomické uskupení, i když toto uskupení má také svou vlastní banku vedenou Čínou. Z geopolitického hlediska ji lze spíše považovat za protiváhu skupiny nejmocnějších kapitalistických zemí G7.

Obě skupiny představují dvě různé koncepce a cesty lidské civilizace na Zemi.

  • ucebnicova-izolace-ruska-a-ciny-alzirsko-oficialne-pozadalo-o-vstup-do-skupiny-brics
  • ucebnicova-izolace-ruska-a-ciny-alzirsko-oficialne-pozadalo-o-vstup-do-skupiny-brics
  • ucebnicova-izolace-ruska-a-ciny-alzirsko-oficialne-pozadalo-o-vstup-do-skupiny-brics

Skupina G7, využívající legitimního trendu ekonomické globalizace, se pokusila vytvořit na Zemi globální impérium v čele s USA/G7/Západem (impérium tzv. zlaté miliardy), pro které by ostatní země a obyvatelé Země představovali koloniální servisní periferii. USA a Západ k tomu využívají především finanční nástroje, americký dolar jako globální platidlo a globální rezervní měnu a finanční platební systém SWIFT, a také informační a komunikační technologie: Google, YouTube, Gmail, Facebook atd. Tento trend směřoval k vytvoření totalitní nadvlády USA nad celým světem a jeho podřízení zájmům amerického impéria. Ekonomická síla Číny a odpor Ruska zmařily dokončení této koncepce.

Skupina BRICS usiluje o vytvoření multipolárního systému a rovnost všech zemí, vzájemně výhodnou spolupráci. V podání Číny jde zejména o využití ekonomické globalizace k vytvoření globální dělby práce, vzájemně výhodné spolupráce rovnoprávných zemí a společné budoucnosti lidstva. Globální dělba práce přináší zlevnění výzkumu, vývoje, výroby, technologií, dopravy, a tím i větší prosperitu, více svobody a více lidských práv. Znamená to nastolení globální bezpečnosti pro všechny země světa, světový mír, zrušení armád, protože globální dělba práce a spolupráce prolamuje antagonistické soupeření a nepřátelství mezi národními státy.

Stejně jako ve středověké civilizaci městských států, kdy základním ekonomickým prostorem a trhem bylo město, se města chovala jako vzájemní konkurenti a nepřátelé a vedla mezi sebou krvavé války. Jakmile však ekonomické síly překročily hranice měst a vynutily si jejich integraci do národních států, síly konkurence mezi městy byly překonány silami dělby práce a spolupráce. Války mezi městy zmizely. Města a městské samosprávy však nezanikly s přechodem od civilizace městských států k civilizaci národních států.

Lidstvo dnes přechází od civilizace národních států k celistvé globální civilizaci, globální vesnici, jak to vyžadují globální ekonomické síly, globální povaha výroby a globální povaha technologií (typicky atomové technologie a zbraně, před nimiž se nikdo nemůže skrýt). Globální technologie, které dnes slouží imperiálním zájmům USA, např. internet, Google, Facebook, Gmail, však používají i zarytí antiglobalisté. Americká snaha o blokování světa, o rozbití globálních výzkumných, výrobních a dopravních řetězců vede nevyhnutelně ke zvýšení výrobních a distribučních nákladů, ke zdražení života a ke zvýšení inflace na celém světě.

Není proto divu, že řada zemí projevila zájem o vstup do BRICS.

Koncem června íránské ministerstvo zahraničí oznámilo, že Teherán požádal o členství ve skupině BRICS.

Čínské ministerstvo zahraničí uvedlo, že řada zemí, například Argentina, Indonésie, Turecko, Saúdská Arábie a Egypt, projevila zájem o vstup do uskupení BRICS.

V současné době se pracuje na mechanismu přijímání nových členů do skupiny.

Zdroj:  https://milanantal.blog.pravda.sk/2022/11/07/izolacia-ruska-a-ciny-ako-z-ucebnice-alzirsko-oficialne-poziadalo-o-vstup-do-zoskupenia-brics/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře