Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Spravedlnost jako noční můra

  • warvictim
Zpráva jihoafrického soudce Richarda Goldstona o izraelské agresi v Gaze sice obvinila z válečných zločinů i Hamas, vystrašila ale leckoho.

Pod tlakem Obamovy administrativy palestinská samospráva stáhla svůj návrh rezoluce, která odsuzovala izraelský masakr v Gaze z přelomu letošního roku, čímž zároveň upustila od přijetí tzv. Goldstoneovy zprávy vinící obě strany z válečných zločinů.

Palestinská samospráva chtěla rezoluci předložit Komisi OSN pro lidská práva v Ženevě, nicméně americká vláda Palestincům de facto tlumočila izraelský postoj, podle něhož je nepřípustné pracovat s Goldstoneovou zprávou a zároveň chtít s židovským státem jednat o míru. USA se podle agentury AP ale nejspíš navíc samy obávají, že pokud by se Goldstoneova zpráva stala součástí rezoluce, mohlo by se později se stejnou logikou postupovat i proti americkým činitelům zodpovědným za války v Iráku a Afghánistánu. Podle zdrojů citovaných izraelským deníkem Haarec se tak nyní Goldstoneova zpráva může dostat na pořad jednání nejdříve až za tři měsíce.

I bez přijaté zprávy ale Izrael zahájil horečnou diplomatickou aktivitu. Jeho ministr zahraničí Avigdor Lieberman už varoval své protějšky z Brazílie, Ruska a některých zemí Evropské unie, že Goldstoneova zpráva je velmi nebezpečná, neboť „může ohrozit schopnost demokracií se bránit". „Je to jen první krok," tvrdil Lieberman, „dalším budou stejné snahy proti NATO v Afghánistánu a ruským jednotkám v Čečensku."

Izrael se na přijetí rezoluce přitom připravoval a argumentoval, že pokud mezinárodní společenství Goldstoneovu zprávu vytvořenou pro OSN přijme, bude to těžká rána pro mírový proces s Palestinci stejně jako pro mezinárodní boj proti terorismu. „Bude to zničující úder i pro status a prestiž OSN," cituje izraelského premiéra Benjamina Netanjahua The Jerusalem Post. „Vrátí ji to do dob temna, kdy se přijímala absurdní a nesmyslná rozhodnutí," dodal v narážce na 70. léta, kdy Rada bezpečnosti OSN mimo jiné přijala rezoluci přirovnávající sionismus k rasismu. Netanjahu pohrozil, že pokud by OSN Goldstoneovu zprávu přijala, ztratí z hlediska Izraele význam.

Vedle slovních protestů ale Izrael zahájil i praktické kroky, které mají ve světě zablokovat vyšetřování či trestání izraelských vojáků a politiků. Podle informací agentury AP izraelská vláda připravila „akční tým" složený z právníků a vojenských obhájců a najímá po světě významné právníky, lobbuje u západních vlád, to vše doprovázeno rozsáhlou píárovou kampaň.

Je to reakce na krok britských aktivistů, kteří minulý týden na základě právě Goldstoneovy zprávy požadovali zatčení izraelského ministra obrany Ehuda Baraka při jeho návštěvě Londýna. Policie Baraka nezatkla, nicméně jen proto, že soud rozhodl, že má z pozice člena vlády imunitu.

Už v roce 2001 se přitom propalestinští aktivisté pokoušeli postavit před soud v Belgii tehdejšího izraelského premiéra Ariela Šarona za jeho podíl na masakrech v libanonských uprchlických táborech Sabra a Šatíla v roce 1982. V roce 2005 pak penzionovaný izraelský generál zůstal na palubě letadla na londýnském letišti Heathrow, neboť byl na poslední chvíli varován, že na něj dole na letištní ploše čeká policie, aby ho zatkla. A letos v květnu soudce španělského Národního soudu Fernando Andrieu oznámil, že zahájí vyšetřování útoku z roku 2002, při němž izraelský letoun svrhl tunovou bombu do hustě obydleného města Gaza a cíleně zabil člena Hamasu Saláha Šahídího a s ním ale i čtrnáct nevinných lidí, včetně několika dětí.

Bývalý izraelský ministr spravedlnosti Jossi Beilin přitom připomíná, že je ironií osudu, že právě Izrael stál v padesátých letech minulého století u zrodu nyní odmítaného principu „univerzální jurisdikce". Ve snaze postavit před soud co nejvíce nacistických zločinců razil právě tento mechanismus, který znemožňuje válečným zločincům skrývat se v jiných zemích. AP cituje experta na mezinárodní právo Geoffrey Robertsona, podle něhož navíc není daleko doba, kdy takové osoby neochrání ani imunita jako v případě Ehuda Baraka: „Přijde doba, kdy i diplomatická imunita ustoupí zájmům skutečné spravedlnosti."

Publikováno v Literárních novinách

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře