Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rada bezpečnosti pro „případný“ svět bez jaderných zbraní

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • vybuch
Po několika dnech intenzivních jednání se Rada bezpečnosti OSN jednomyslně shodla na znění nezávazné rezoluce, kterou navrhla Obamova administrativa a která vyzývá světové velmoci, aby směřovaly k „případnému" světu bez jaderných zbraní.

Rezoluce vyzývá všechny státy, aby ratifikovaly smlouvu o úplném zákazu jaderných pokusů a podepsaly smlouvu o nešíření jaderných zbraní (NPT). Text přitom také kritizuje Írán, a to i přesto, že Teherán jaderné zbraně nemá a smlouvu NPT podepsal už před lety, a zároveň uděluje výjimku pěti zemím (jen shodou okolností stálým členům Rady bezpečnosti OSN), které si mohou svůj jaderný arzenál ponechat.

Navzdory ušlechtilému cíli - tedy „případnému" bezjadernému světu - rezoluce ale ukazuje hlavně na pokrytectví Obamovy administrativy a dalších členů Rady bezpečnosti, protože před necelým týdnem někteří z nich hlasovali proti výzvě, aby se k NPT připojil i Izrael. Židovský stát členství v NPT odmítl už několikrát a na každý náznak v tomto směru reaguje velmi podrážděně.

I kdyby ale byla nynější rezoluce míněna vážně, skončí beztak pod stolem, neboť jsou to USA kdo ještě musí samy ratifikovat smlouvu o zákazu jaderných pokusů, což ale odmítá nejen Pentagon, ale i značná část Kongresu. Pokud Obama tuto ideu nedokáže prosadit ani u sebe doma, je velmi pravděpodobné, že nynější rezoluce Rady bezpečnosti bude jen dalším rétorickým cvičením.

 

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře