Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Popírá Írán Holokaust?

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Historie byla vždy oblastí zájmu nejen pro učence, ale i pro lidstvo. Prostřednictvím příběhů z historie lidé vidí odraz své budoucnosti a své cíle, někdy najdou svou naději v temnotě jejich přítomnosti přezkoumáním toho, jak byly v minulosti kruté časy nahrazeny světlými.

  • popira-iran-holokaust

 

Ale louskáním stránek psané historie se v mysli objeví body obav, naděje i pochybností. Ano, studium přináší otázky a otázky vyžadují odpovědi. 

Už jste slyšeli, že Napoleon Bonaparte jednou řekl: "Historie je verze minulých událostí, na které se lidé shodli."? Teď je tu část historie, která je zpochybňována a u skupiny lidí po celém světě vzrůstají pochybnosti a říkají, že nesouhlasí s tím co je prohlašováno jako "Holokaust." 

Slyšeli jste o všech bolestech, kterými Židé prošli (jak znázornil Schindlerův seznam), o vší nenávisti, které čelí i dnes, jak ukazjí v mnoha amerických seriálech a filmech. Určitě jste slyšeli o íránské hrubé urážce směrem k této části historie, ale je to pravda? 

Zpochybňování holokaustu je explicitně nebo implicitně nezákonné v 17 zemích: Rakousko, Belgie, Kanada, Česká republika, Francie, Německo, Maďarsko, Izrael, Lichtenštejnsko, Litva, Lucembursko, Nizozemsko, Polsko, Portugalsko, Rumunsko, Slovensko a Švýcarsko. 

Zákaz popírání holokaustu je odůvodněn tím, že se to označuje jako antisemitský čin, což nemůže být přesné tvrzení. 

Existuje příliš mnoho kontroverzí kolem postoje Íránu vůči Izraeli. Že řekl "Írán chce vymazat Izrael z mapy", "Írán zabije Židy" atd. 

Ale k pochopení skutečneho postoje Íránu k této otázce je třeba přezkoumat poznámky prezidenta Mahmúda Ahmadínežáda o Holokaustu. 

V rozhovoru s Brianem Williamsem z NBC News 19. září 2006 Ahmadínežád vznesl tři otázky o Holokaustu: 

1 - Ve druhé světové válce ztratilo život přes 60 milionů lidí (nejméně 50 milionů civilistů). Všichni to byli lidské bytosti. čím to je, že pouze vybraná skupina těch zabitých se stala tak prominentní a důležitá? 

2 - Pokud se tato událost (Holokaust) stala, a pokud je historickou událostí, pak bych měli všem umožnit, aby ji zkoumali a studovali. Čím více výzkumu a studií je provedeno, tím více si můžeme uvědomit realitu, která se stala. K dalšímu studiu necháváme stále otevřené absolutní znalosti vědy nebo matematiky. Historické události jsou vždy předmětem revize, hodnocení a studií. Proč jsou ti, kdo vznáší otázky pronásledováni? Proč je každá zpráva tak choulostivá nebo jsou takové zákázy dalších studií na toto téma? Tam, kde můžeme otevřeně zpochybňovat Boha, proroky, koncepty jako je svoboda a demokracie? 

3 - Pokud se to stalo, kde se to stalo? Mají s tím něco do činění palestinští lidé? Proč za to teď Palestinci platí? 5 milionů vysídlených Palestinců, o tom mluvím. Přes 60 let života pod hrozbou. Ztráta života u tisíců drahých. A domovy, které jsou denně ničeny nad hlavami lidí. Můžete namítnout, že Židé mají právo na vládu. Nejsme proti tomu. Ale kde? Na místě, kde jejich lidé byli, kde pro ně budou hlasovat lidé a kde budou moci vládnout. Ne za cenu přemístění celého národu a zabrání celého území. 

Izraelsko - palestinsk konfrontace je jedním z nejdéle trvajících světových krizí v poslední době a mnozí věří, že konec palestinsko-izraelského konfliktu by také mohl být klíčem k řešení dalších problémů a konfliktů v regionu. 

Jak často íránský prezident tvrdí, pokud se Holokaust stal v Evropě, co je chybou palestinského lidu? Život palestinských lidí je dnes ničen pod záminkou Holokaustu. Země jsou okupovány, zabírány. Ale co jejich vinou? Jakou roli hráli při Holokaustu? 

"Za předpokladu, že se Holokaust stal, co to pak má dělat s palestinským lidem?" 

Takže co Írán zpochybňuje? 

Podívejme se na některé hlavní body, které Írán vznesl k Holokaustu: 

1. Důkazy uznávané historie každého národa jsou vždy otevřené ke studiu, nikdy jste neslyšeli o zákazu zkoumání válečných zločinů. Například Írán vždy světu předložil důkazy a doklady čeho všeho se Irák dopustil na íránských lidech, a většina zemí to také dělá. Ale Holokaust je jediná část historie, která je držena od zpochybňování. 

2. Berme v úvahu, že Holokaust je pravda a jak se říká, "šest milionů Židů bylo během druhé světové války zavražděno nacistickým Německem v čele s Adolfem Hitler a nacistickou stranou po celém Němci okupovaném území." Stále se musíme ptát: Proč za to musí platit Palestinci? 

Přesto není řešení tohoto sporu příliš složité! (Churchill kdysi řekl: "Studujte historii, studujte historii. V historii se nachází všechna tajemství státnictví."). Írán naznačuje, že události Holokaustu by měly být dále zkoumány v nezávislém a nestranném řízení. 

Írán je proti používání Holokaustu jako ospravedlnění chování Izraele v regionu, a je to spíše politický a humanitární argument, nemá nic společného s Židy a nemůže být vykládán jako anti-semitský. 

Židé, stejně jako ostatní menšiny, žijí pokojně v Íránu. Židé jsou chráněni v íránské ústavě a v íránském parlamentu je vyhrazena židle pro Žida. Írán hostí největší židovskou populaci ve státě s muslimskou většinou. A je domovem druhé největší židovské populace na Blízkém východě. 

Překlad článku: http://www.iransview.com/does-iran-deny-the-holocaust/
 

Facebook komentáře