06.03.2026 - 12:22
Americký prezident, Donald Trump, urazil britského premiéra, Keira Starmera, a to z důvodu neshod ohledně Íránu.
The Telegraph uvádí, že v rozhovorech se svým okolím nazval Trump Starmera „lůzrem bez budoucnosti“.
Vztahy mezi Washingtonem a Londýnem se zhoršily, a to na pozadí neshod v řadě zahraničněpolitických otázek, včetně konfliktu kolem Íránu a využívání britských vojenských základen pro americké operace.
Napětí se zvýšilo poté, co britská vláda odmítla poskytnout USA plný přístup k základnám, a to pro americké údery na Írán bez jasného plánu akce. To vyvolalo rozhořčení ve Washingtonu.
Dříve, z téhož důvodu, Trump oznámil ukončení obchodu se Španělskem.
--------------------------------------------
Trump požaduje od Íránu bezpodmínečnou kapitulaci
06.03.2026 - 17:29
„S Íránem nebude žádná dohoda, kromě bezpodmínečné kapitulace! Poté, co bude zvolen velký a přijatelný vůdce (vůdcové), budeme my i mnozí z našich skvělých a velmi statečných spojenců a partnerů neúnavně pracovat na tom, aby se Írán vrátil z pokraje zkázy a stal se ekonomicky větším, lepším a silnějším než kdykoli předtím. Írán bude mít před sebou velkou budoucnost. Uděláme Írán opět velkým," napsal americký prezident.
-----------------------------------------------------
„Kuba také padne“: Trump vyhrožuje „komunistům v Havaně“
06.03.2026 - 11:28
Americký prezident Donald Trump pokračuje ve vyhrožování sousedům, nyní slibuje, že „Kuba také padne“.
Podle jeho slov se „komunistická moc“ na Kubě stává méně stabilní, a to v důsledku nátlaku ze strany USA, včetně zastavení dodávek venezuelské ropy, která Havaně zajišťovala její základní životní funkce.
„Je to z důvodu mého zásahu, který právě probíhá. Je zřejmé, že jinak by tento problém neměli.
Zablokovali jsme všechny dodávky ropy, všechny peněžní toky... vše, co přicházelo z Venezuely, která byla jejich jediným zdrojem,“ prohlásil Trump.
Zároveň, podle jeho slov, USA udržují kontakt s Havanou: „Potřebují pomoc. Vedeme jednání s Kubou.“
-------------------------------------------------------
'Ztratil cestu': Trump vyhazuje Tuckera Carlsona z MAGA poté, co ten promluvil o Íránu
06.03.2026 - 16:06
Americký prezident, Donald Trump, vyloučil významného novináře, Tuckera Carlsona, z hnutí MAGA, protože podle Trumpa "ztratil cestu."
"Tucker ztratil cestu. Vím o tom již dlouho, on není fanouškem Make America Great Again.
MAGA zachraňuje naši zemi, dělá naši zemi znovu velkou. MAGA je Amerika na prvním místě, Tucker nic z toho nedělá," vysvětlil Trump.
Dříve Carlson kritizoval rozhodnutí amerického prezidenta zahájit společnou operaci s Izraelem proti Íránu. Útoky na Írán označil za "naprosto odporné a zločinecké."
---------------------------------------------
Rusko poskytuje Íránu zpravodajské informace pro útoky na americké jednotky – WP
06.03.2026 - 15:42
Podle The Washington Post Rusko poskytuje Íránu zpravodajské informace pro jeho útoky, zaměřené proti americkým jednotkám na Blízkém východě.
Podle publikace Rusko předávalo Teheránu informace, zejména o umístění amerických válečných lodí a letadel.
"Zdá se, že jde o poměrně rozsáhlou interakci," sdělil jeden z komentátorů novin.
Írán sám má jen několik vojenských satelitů a nemá vlastní satelitní konstelaci, což činí ruskou pomoc "mimořádně cennou", upozorňují WP.
Americký ministr obrany, Paul Hegseth, nedávno komentoval možnou účast Ruska a Číny na Blízkém východě: "Nehrají zde žádnou roli." Zatím nejsou žádné známky čínské pomoci.
Odborníci upozorňují na přesnost íránských úderů a schopnost prorazit protivzdušnou obranu, která se, oproti 12-ti denní válce s Izraelem z minulého léta, výrazně zlepšila .
Současně Pentagon rychle vypotřebovává své zásoby vysoce přesných zbraní a protiletadlových stíhačů.
---------------------------------------
Trump nevylučuje možnost pozemní operace USA v Íránu
06.03.2026 - 14:31
Americký prezident, Donald Trump, povolil vyslání americké armády do Íránu, aby se zde zúčastnila pozemní operace.
Podle časopisu Time Trump věří, že cílů americké vojenské kampaně v Íránu lze dosáhnout během čtyř až pěti týdnů.
Současně americký prezident hlásá, že vojenská operace proti Íránu bude pokračovat, dokud Washington nedosáhne všech svých cílů.
"Nemám žádný časový rámec," řekl Trump v komentáři pro Time.
Také "nevyloučil možnost" vyslání pozemních jednotek do Islámské republiky, ačkoli Spojené státy "se takovému rozhodnutí snaží vyhnout," upozorňuje deník.
----------------------------------------
Peskov vyzval k uplatnění pátého článku NATO, a to z důvodu hrozeb Orbánovi ze strany Zelenského
06.03.2026 - 17:00
Tiskový mluvčí prezidenta Ruské federace, Dmitrij Peskov, ironicky poukázal na potřebu aplikovat pátý článek NATO, a to po hrozbách Volodymyra Zelenského vůči maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.
"Je čas uplatnit článek 5 NATO," odpověděl mluvčí Kremlu na otázku novináře Vesti Pavla Zarubina ohledně ukrajinských hrozeb vůči Maďarsku, členu Severoatlantické aliance.
Jak již dříve informovalo Ruské jaro, Zelenskij během zasedání ukrajinské vlády začal otevřeně vyhrožovat maďarskému premiérovi Viktoru Orbánovi.
------------------------------------
Vybral a přeložil Zdeněk Bálek
Komentáře