Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Volby v Rusku: pozorovatelé jsou spokojeni

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
  • putin_volby
Volby do Státní dumy Ruska, které se konaly v neděli, odpovídaly mezinárodním normám a volebnímu zákonodárství RF. To je hodnocení mezinárodních pozorovatelů. Bez porušení se přece neobešlo, ta měla ale většinou technický ráz a neovlivnila výsledky hlasování. Představitelé mezinárodního monitoringu přistupovali ke své misi s veškerou odpovědností, řekl předseda nevládní lotyšské organizace „Politická iniciativa" Sergej Blagoveščenskij.

„Byl jsem jako pozorovatel v Jaroslavli a Jaroslavské oblasti. Zajímalo mě, jestli může volič udělat svou volbu a splnit svou občanskou povinnost samostatně a bez nátlaku. Myslím si, že volby proběhly dost demokraticky. Den před hlasováním jsme navštívili předvolební štáby stran a hovořili jsme s jejich zástupci. Dali jsme jim své kontaktní adresy, aby se mohli s námi spojit v případě nějakých porušení. Ani jedno porušení zaznamenáno nebylo".

Byro pro demokratické instituce a lidská práva, jedna z institucí OBSE, a tradiční kritici ruského volebního procesu měli připomínky k přípravě voleb. Podle jejich názoru omezilo odmítnutí registrace některých stran možnosti soutěže. Vytýčili však také kladné okamžiky – televizní debaty, kde měli všichni účastníci stejné podmínky. Pokud jde bezprostředně o hlasování, neměli evropští pozorovatelé co nám vytknout. Dobrou organizaci voleb vytýčila zástupkyně Byra pro demokratické instituce a lidská práva Haidi Tagliaviniová.

„Chtěla bych především podotknout, že volby byly dobře připraveny, organizace byla dobrá. To je vhledem k rozloze Ruska dost těžký úkol".

Politolog, profesor Německého ústavu mezinárodní politiky a bezpečnosti Fondu vědy a politiky Eberhard Schneider soudí, že zfalšovat výsledky voleb nebylo za takového monitoringu vůbec možno.

„Byl jsem mnohokrát pozorovatelem ve volbách. Vím, jak se to dělá. V den voleb je těžko něco zfalšovat, protože při sčítání hlasů stojí všichni pozorovatelé kolem. Dostávají kopii protokolu. A když máte několik pozorovatelů v různých volebních okrscích, dostáváte různé protokoly a můžete si všechno sami spočítat", řekl Schneider.

Podle předběžných údajů Ústřední volební komise dostává „Jednotné Rusko" téměř 50% hlasů. Bude mít v dolní sněmovně většinu – 238 ze 450 mandátů. Na druhém místě je Komunistická strana RF – o něco méně než 20% hlasů a 92 mandátů. „Spravedlivé Rusko" dostalo přes 13% hlasů a může počítat se 64 místy v parlamentu. Liberálně demokratická strana bude mít 56 míst. Další tři strany – „Jablko", „Spravedlivá věc" a „Vlastenci Ruska" nepřekonaly stanovenou bariéru.

Definitivní výsledky voleb shrne Ústřední volební komise RF do 19. prosince. A už do konce roku bude zformováno nové složení Státní dumy Ruska.

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/12/06/61647176.html

 

Podpořte CFP QR Kód ŽLUTÁ oranžová

 

Facebook komentáře