Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Vadim Trukhachev: Rusko se vrací na Kubu

  • medvedev_castro
Rusko se zdá být posedlé obnovením vojensko-technické spolupráce s Kubou. Plánuje dodat na ostrov zařízení na výrobu munice. Není vyloučeno, že rozšíření spolupráce s ostrovem svobody bude reakce na rozmístění protiraketové obrany (BMD) Spojených států, na hranicích Ruska. List "Kommersant" publikoval článek o záměru Ruska uzavřít na Kubě smlouvy na dodávky výrobní linky pro výrobu střeliva 7,62 mm.

Zástupce ředitele Federální služby pro vojensko-technickou spolupráci (FSMTC) Biryulin Constantine řekl, že zařízení bylo Kubáncům již dodáno. O hodnotě podepsané smlouvy, se nezmínil.

"Zařízení bylo dovezeno již dávno a je jen otázkou, kdy bude spuštěno do provozu." - řekl Biryulin.

Ostrov svobody byl mnoho let hlavním partnerem Sovětského svazu na západní polokouli. Sovětský svaz dodal zbraně na Kubu v celkové hodnotě 16 miliard dolarů. Jednalo se o tanky T-55 a T-62, obrněné transportéry, systémy protivzdušné obrany MiG-29, MiG-23, MiG-21 a vrtulníky Mi-24, Mi-17, Mi-8, Mi-14 a Ka –28. Dále pak ponorky, válečné lodě, čluny a velké množství malých zbraní včetně komunikačního a technického vybavení. Dnes všechna tato technologie musí být aktualizována.

Po rozpadu Sovětského svazu se rusko-kubánská spolupráce omezovala a v roce 2001 byla téměř ukončena. Situace se změnila v roce 2008, kdy Rusko provedlo modernizaci vozového parku kubánské vojenské techniky. Již tehdy mohlo jít o reakci na americké plány umístit prvky protiraketové obrany u ruských hranic.

Navíc ostrov svobody - není Írán či Severní Korea, protože Kuba nemá a ani nevyvíjí jaderné zbraně. Takže Rusko má plné právo jednat v souladu se svými zájmy, a bez ohledu na Spojené státy americké.

Jaký přínos má rozšíření vojensko-technické a další spolupráce s Kubou? Měla by být spolupráce omezena jen na výrobní linky pro výrobu munice? Vojenský expert a viceprezident Akademie geopolitických problémů, Konstantin Sivkov na toto téma tvrdí, že: „Rusko by mělo využít to, že Spojené státy nyní ztrácí svou vojenskou, ekonomickou a politickou nadvládu ve světě. "Arabské jaro" bylo sice zahájeno s podporou Západu, ale role lídra v této oblasti místo USA a Saúdské Arábie přebírají i díky svobodným volbám islámisté. Pákistán se přeorientovává na Čínu a přerušil zásobovací linie americké armády do Afghánistánu. Podobné procesy se dějí v Latinské Americe. USA ve svém "zadním dvorku" ztrácí vliv. Příkladem toho je aktivita "Bolívarská iniciativa", kde hlavní roli hraje Kuba a Venezuela. Rusko by proto mělo posilovat spolupráci se zeměmi Latinské Ameriky - včetně Kuby. Posílení vojensko-technické, politické a ekonomické vazby s důrazem na přátelství, bez zasahování do jejich vnitřních záležitostí. V tomto případě se náš vliv v regionu zvýší."

kráceno

pravda.ru

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře