Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Rusko vydalo "patriotic stop-list"

Hodnocení uživatelů:  / 22
NejhoršíNejlepší 

7. července 2015 Rada federace, horní komora Federálního shromáždění RF, zveřejnila tzv. patriotický stop-list, seznam zahraničních neziskových organizací, jejichž činnost není v souladu s ruskými zákony. To znamená, že tyto organizace se podílejí na politické destabilizaci země a narušují suverenitu RF. Tuto skutečnost má prověřit Generální prokuratura RF. Na stop-listu je momentálně 12 organizací s libozvučnými názvy:

  • rusko-vydalo-patriotic-stop-list

1) Open Society Institute (OSI) - nadace, kterou v New Yorku v roce 1993 založil George Soros
2) National Endowment for Democracy (Národní fond pro demokracii ) - financuje ministerstvo zahraničí USA
3) International Republican Institute ( Mezinárodní republikánský institut) - americká vládní organizace
4) National Democratic Institute for International Affairs
- vládní organizace USA a financováná NEDem
5) John D. and Catherine T. MacArthur Foundation - soukromý fond z USA
6) Freedom House - nevládní organizace USA financovaná vládou USA
7) The Charles Stewart Mott Foundation - soukromý fond opět made in USA
8) Vzdělávací fond pro demokracii - polská nevládní organizace
9) Východoevropské demokratické centrum - sídlo ve Varšavě
10) Světový kongres Ukrajinců - organizace byla založena v New Yorku v roce 1967
11) Ukrajinská světová koordinační rada - vznikla v roce 1993 v Kyjevě
12) Krymská polní mise pro lidská práva - vznikla v roce 2014
Všechny tyto organizace budou mít statut jako nežádoucí.

Na kanále Rossija1 proběhla na toto téma v neděli večer velmi zajímavá diskuse, kde proti seznamu nejvíce křičeli zástupci ruské opozice Dmitrij Někrasov, ředitel Fondu na podporu svobodných medií, a Leonid Gozman, prezident občanského hnutí Svaz pravých sil. Mimochodem oba pány můžete na různých kanálech v různých diskusích na různá témata vidět poměrně často navzdory nepodloženým tvrzením místních českých rusofobů, že opozice je v ruských mediích soustavně umlčována.

Evidentně si pletou ruskou televizi s českou. Pánové Gozman a Někrasov rozehráli tu samou hru na lidská práva a omezování demokracie, jak je tomu zvykem u našich havlistů. Argumentovali tím, že taková opatření poškozují všechny neziskové organizace, podlamují jejich důvěryhodnost, že tyto organizace je potřeba zachovat, protože ruská vláda uvolňuje malé prostředky z rozpočtu na ekologii, ochranu dětí a podobně a je potřeba zahraniční finanční pomoci a hlavně zkušeností. A přirozeně nechyběla poznámka, že takové kroky Rusko izolují od ostatního světa. Poslanec Alexandr Sidjakin, který naopak stop-list podporuje, uvedl že proti organizacím, které brání lidská práva, nic nemá, pokud za svou bohulibou činností neschovávají tu protistátní. A přišel s konkrétní statistikou. Podle údajů ministerstva spravedlnosti RF je v Rusku zaregistrováno cca 300 000 neziskových organizací. Z toho podle monitoringu ministerstva financí RF je asi 4 800 financováno ze zahraničí. A jenom 67 z těch 4 800 jsou vedeny jako zahraniční agenti. Na seznam zahraničních agentů se dostanou jen ty organizace, které splňují 2 základní podmínky. Za prvé musí být financovány zvenku a za druhé musí vést na území RF politickou činnost.

Vzhledem k tomu, že organizace, které se dostaly na seznam jsou v drtivé většině "made in USA", je kvílení ruské opozice pochopitelné. Obchází je strach, že jejich finanční toky budou odhaleny a následně překryty a pohodlný způsob finančních příjmů na organizování protiputinovských demonstrací bude, jak se lidově říká, v dubovém háji. A panstvo bude muset začít makat. Pokud chtějí peníze, budou muset zabrat a naklonit si na svou stranu více něž jen pár stovek tisíc ruských občanů.

Na mušku se tak dostávají i neziskovky působící na Severním Kavkaze. Jsme zvědaví, kdy se na seznamu objeví nám tak důvěrně známý název Člověk v tísni. 
http://www.interfax.ru/russia/452158

Facebook komentáře