Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Putin v prosinci založí euroasijskou unii, počítá i s Bělorusy

  • putinx
Stanice publikovala rozhovor s německým historikem a politologem Alexandrem Rarou, který se minulý pátek v Moskvě zúčastnil setkání mezinárodního diskusního klubu Valdaj. Na setkání Putin předestřel svou budoucí zahraničně-politickou koncepci, kterou chce prosazovat jako budoucí šéf Kremlu. Prezidentské volby se v Rusku budou konat příští rok v březnu a Putin je jasným favoritem.

"Pro Putina je euroasijská unie fenomenální nápad," řekl Rádiu Svoboda Rar. "Má představovat novou zahraničně-politickou koncepci, má se stát integračním prostorem na území bývalého Sovětského svazu," dodal. Prvními členy nového seskupení podle Rara mají stát Rusko, Bělorusko a Kazachstán. Na čele euroasijské unie budou komisaři, spolek nebude mít prezidenta ani parlament. "Má to být záměna za nefunkční SNS, která vyplní prostor mezi Západem a Čínou," řekl německý vědec.

Problémem podle Rara může být pro Rusko Ukrajina. "Podle Putina na Ukrajině myšlenka euroasijské unie nestojí, ale perspektivně bude třeba ji začlenit," řekl Rar. "Pokud se stane členem, může na tom vydělat ročně deset miliard dolarů, zatímco v opačném případě bude muset splácet půjčky Mezinárodnímu měnovému fondu," řekl podle německého politologa Putin. Ukrajina se zatím k integračním procesem inspirovaným Ruskem staví odmítavě, poznamenává Rádio Svoboda. Podle Rara v ukrajinském vedení však existují vlivné síly, které v naději na získání levného plynu usilují o sblížení s Moskvou.

Integraci Kyjeva se Západem navíc může zkomplikovat věznění vůdkyně ukrajinské opozice Julie Tymošenkové. Myšlenku o vytvoření euroasijské unie Putin poprvé veřejně nastínil začátkem letošního října v úvaze publikované v deníku Izvestija. "Klademe si ambiciózní cíl dosáhnout další, ještě vyšší úroveň integrace - vybudovat euroasijskou unii," napsal premiér. Kromě Běloruska a Kazachstánu považuje za dalších kandidáty na členství Kyrgyzstán a Tádžikistán.

Zdroj: http://spravy.pravda.sk

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře