Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kterak zlá Káča chtěla svrhnout Putina

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Rotující káča aneb fidget spinner se staly tak populární, že se jich chytila propaganda. Jak ta ruská, tak ta česká, protiruská. Lidovky čelí okurkové sezóně článkem o tom, jak chtějí zlí Rusové dětem novou hračku zcenzurovat.
„Ruské tažení proti hračce, která dobývá svět, pokračuje,“ začíná článek v Lidových novinách, psaný podle mustru „co je ruské, to je špatné“. Je zajímavým příkladem toho, jak propagandisté upozorněním na propagandu z druhé strany barikády dělají propagandu vlastní.

  • kterak-zla-kaca-chtela-svrhnout-putina

Je pravda, že některá tvrzení v článku lidovek jsou opodstatněná. Za uši přitažený pořad v ruské státní televizi, který démonizoval rotující káči s odkazem na skutečnost, že na demonstracích pořádaných ruským opozičním politikem Navalným se tyto hračky proti nudě rozdávají zadarmo, což má být forma, jak odvést mladé lidi od skutečných problémů a zhypnotizovat je proti současné moci, byl samozřejmě ukázkou hodně absurdní a slabomyslné propagandy. Za další příklad toho, jaká je v Rusku totalita, vydává autor článku s titulkem „Zombifikuje lidi proti Putinovi. Rusové varují před populární rotující hračkou“ skutečnost, že ruský úřad na ochranu spotřebitelů vydal varování pro rodiče, aby neztráceli kontrolu nad tím, co si jejich děti kupují a jmenoval právě fidget spinner. Z kritiky ruských úřadů, že u většiny rotujících káč jsou příbalové letáky jen v angličtině, což je v rozporu se zákonem (stejně je mimochodem zákon nastavený i u nás) Lidovky odvozují, že jde o protiamerickou propagandu. To je ovšem trik jako vystřižený z propagandistické učebnice. Jde jen o dodržování zákona, byť je ruský.

Celý tento na odiv vystavený seznam ruských ideologických hříchů ovšem ztrácí smysl v okamžiku, kdy se na konci článku jakoby mimochodem dočteme, že Rusko není zdaleka jedinou zemí, kde módní káča vyvolává pochybnosti. A dozvídáme se i to, že ve Spojených státech, Francii nebo Velké Británii celá řada škol rotující káču žákům a studentům prostě zakázala, protože ruší děti při hodinách. A že v Německu celníci zabavili tří a půl tunovou zásilku spinnerů, protože byly vyrobeny z látky, ohrožující zdraví.

Perličkou na závěr je odkaz, který na čtenáře vyskočí z webových stránek Lidovek.cz. rozhovor s dětským psycholog Václav Mertin. O rotující káče říká téměř totéž, co její ruští kritici. A kromě nich i mnoho psychologů na celém světě. Že jde o módní mánii, která nemá zázračné zdravotní účinky, jež jsou jí přisuzovány, ale jen vytahuje z dětí peníze a zahání nudu. Když dva říkají totéž, není to totéž. Určitě ne na onom ideologicky tak pečlivě načinčaném zpravodajském serveru.

Autor: Ondřej Mrázek

Zdroj: http://mrazekondrej.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=615142

Facebook komentáře