Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Volský odér

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 
K lidu dnes opět důtklivě pohovořil v televizi pan ministr financí Kalousek o důvodech ekonomických problémů Eurozóny. Domnívá se, že příčinou této obzvláště zapeklité situace je dluhová krize. Aby lid prostý pochopil, co tento termín znamená, objasnil jej p. ministr vzápětí.

  • Kalousek7
Na otázku redaktora, zda se ministr domnívá, že nám všem problémy způsobilo zadlužené Řecko (v níž jsem možná odhalila skrytou jízlivost), jeden z nejlepších ekonomů EU odvětil, že „Řecko" je jen špičkou ledovce, jádro pudla prý se skrývá v tom, že si celá Evropa žila rozmařile na dluh, přičemž takové chování je krajně nezodpovědné. Samozřejmě k takové situaci, konkrétně v naší vlasti, došlo vinou vlád minulých.

Aby věc tu lid pochopil zcela přesně, přiblížil ji p. ministr Kalousek na příkladu, neboť jako muž moudrý ví dobře, že pomocí příkladu jednoduchého a srozumitelně interpretovaného se snáze složitá věc vysvětlí. Přirovnal toto nezodpovědné počínání k chování rodin, které si vypůjčují peníze a pak žijí na dluh, což jim v budoucnu musí logicky působit potíže.

Ráda bych se u tohoto jistě brilantního objasnění krátce pozastavila. Byla jsem po vyslechnutí jeho slov v drobném šoku. Do této chvíle mne ani nenapadlo se zamyslet nad tím, že když si vypůjčím peníze, mohla bych mít v budoucnu nějaké problémy. Myslel snad, že kupř. přijdu o práci a nebudu mít následně prostředky na splácení dluhu? A proč bych jako měla přicházet o práci? No nevím, jak to myslel, jen, jako v jiných případech, věřím, že to myslel dobře.

Jistě nejsem sama, kdo si dobře vzpomíná na dobu nedávnou, kdy jsme všichni byli šmahem, pomocí médií, přesvědčováni o tom, že žít na dluh je přirozené, za příklad nám v tomto smyslu byly dávány Spojené Státy, kde prý je naprosto normální takto žít, neboť je zapotřebí bydlet, což bez hypotéky často nelze a ekonomice to pomáhá. Čechům ovšem nad to reklamy podsunuly nutnost využít půjček i na nové sedací soupravy, plazmové televize, exotické dovolené, protože kdo neskáče, není Čech. Člověk, který tvrdil, že si z domova odnesl poučku: "Žij tak, aby sis nemusel půjčovat a vyskakuj jen tam, kam můžeš doskočit.", byl považován za škarohlída a hlupáka.

Škoda, že nás s varováním a voláním po opatrnosti neseznámil pan ministr Kalousek před pár lety, kdy, coby člen vlád minulých, hovořil z nepochopitelných důvodů opačně. Nebylo by určitě tolik lidí, kteří se teď potýkají leckdy s dost vážnými obtížemi. Možná nechtěl nikoho strašit.

Případným spoluobčanům volajícím po užití zdravého selského rozumu a některým drzounům, kteří se dokonce domnívají, že naši „vládci" něčeho takového dávno pozbyli nebo ani nikdy neměli, bych ráda závěrem vzkázala, že se velmi mýlí. Naše vláda rozpočtové odpovědnosti, jak je vidno z nejrůznějších jejích rozhodnutí, selským rozumem sluje bezpochyby. Moudře se řídí příslovím: „Co je dovoleno Jovovi, není dovoleno volovi." I když jí ten rozum tak nějak po selsku volským odérem zapáchá.

Kateřina Ryšavá

22. únor 2012

zdroj: http://www.publica.cz/index.php/tubepublica/hotspot/974-volsky-oder.html

Facebook komentáře