Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Péče o staré lidi: Ústavy jsou plné, kvalita péče mnohdy pokulhává

Stále slýcháme z úst českých politiků slova chvály adresované na ústavy sociální péče, domovy důchodců a jiná podobná zařízení. V mnoha případech jsou tato slova skutečně namístě a mnoho podobných zařízení si svá slova chvály jistě právem zaslouží. Existují však

i taková zařízení, o nichž se raději ze strachu příliš nemluví a každý od nich dává „ruce co nejdál".

Mnoho podobných zařízení na území celé České republiky spadá pod své zřizovatele, kterými jsou povětšinou krajské úřady. V jiných případech se může vlastníkem stát jakákoliv soukromá osoba případně několik osob, které si založí jakoukoliv obchodní společnost a splní zákonem stanovené předpoklady. Snadno se tak mohou tito lidé podílet na největším a nejvýnosnějším byznysu, který v celém světě jistě kvete. Obchod se zdravím a péčí o lidi je jistě nejvýnosnějším artiklem a již dávno se to všeobecně ví. Jen se o tom tak nějak vůbec nemluví.

V těchto zařízeních pracují lidé povětšinou se zdravotnickým vzděláním, ovšem za zcela minimální mzdu. V případech, kdy zařízení jsou provozována zcela soukromými společnostmi, zaměstnavatele nikdo ani zákon nenutí k tomu, aby upravoval výši mzdy na odpovídající úroveň. Stává se tak bohužel, že zaměstnanci pracující v soukromých domovech důchodců a jiných podobných zařízení jsou dlouhodobě nespokojeni se svojí mzdou, vzrůstá napětí a později i nevůle k jejich další práci. Vzniká tak skutečně začarovaný kruh, na jehož konci je odliv kvalitních zaměstnanců do jiných, více lukrativních zaměstnání. Vlivem nedostatku zaměstnanců mnoho z těchto zařízení doslova „živoří" a balancuje na hranici. To se však jistě promítá i do kvality jimi poskytované péče svým klientům.

Není to tak dávno, co na Litoměřicku zažalovala rodina Léčebnu dlouhodobě nemocných proto, že se domnívali, že jejich blízký trpí podvýživou. Stejně tak to není dávno, co reportéři Mladé Fronty odhalili problémy v těchto zařízeních a zveřejnili je.

Podvýživa se tak skutečně stává jedním z mnoha problémů, který sužuje obyvatele těchto zařízení. Strava často bohužel neodpovídá normě, příděly jídla jsou nižší, než stanoví obecná norma. Nahlas se o tom zkrátka nemluví, ale zdravotníci, pracující v těchto oblastech vědí jistě své - veřejně však nikdo mluvit nechce ze strachu o své místo.

V mnoha případech je pak pozorovatelné i zanedbávání základních hygienických pravidel. Existují dokonce i taková zařízení, v nichž se pacienti sprchují a koupají jen jednou v týdnu.  V souvislosti s domovy důchodců a soukromými ústavy se zvláštním režimem lze nalézt i další nemalé excesy, ukazující na nedostatečnou jak léčebnou, tak i ošetřovatelskou péči. Lékařská péče v těchto zařízeních se odvíjí od možností poskytovatele, tedy provozovatele zařízení. Přestože mnoho z jejich klientů platí za svůj pobyt nemalé částky, kvalitní péče se jim nedostává. V některých z těchto zařízení je lékařská péče zajišťována pouze praktickým lékařem, který zpravidla jen jednou v týdnu dojíždí. Mnohdy - a zní to až neuvěřitelně - pacienty osobně nevidí. V ostatní dny jeho nepřítomnost lidově řečeno „supluje" lékařská pohotovostní služba, která běžně funguje v rámci kraje, případně služba Rychlé lékařské pomoci - tedy Záchranná služba, která je mnohdy takto zneužívána i zcela banálními onemocněními, které by zvládl ošetřit jakýkoliv praktický lékař - pokud by byl tomuto zařízení k dispozici.

Situace v českých ústavech sociální péče, domovech důchodců a jiných zařízení specializujících se na péči o seniory se stává velkým tématem nejen v očích široké veřejnosti, ale i mnohých odborníků. Je všeobecně známo, že kvalita péče není vždy jen špatnou, nýbrž i v mnoha zařízení na vysoké úrovni. Bohužel o těch špatných zařízení se často bohužel nemluví, spíše se již ze zvyklosti převede řeč jiným směrem, a tak neduhy, které tento - pro nás neznámý svět obestírají, se nedostávají příliš ven na odiv veřejnosti. Je až smutné, že lidem na sklonku jejich dlouhého života se v mnoha případech nedostane kvalitní péče a slušné zacházení, které by si jistě právem zasloužili.

 

Autor je vydavatele a editorem portálu MediRádce-vše o zdraví

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře