Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nemusí pršet, jen když kape

Nedávno britský deník The Times zveřejnil seznam nejprestižnějších univerzit světa s tím, že žádná česká univerzita se do první dvoustovky nedostala. První tři místa okupuje silná trojka Harvard, Oxford a Yale.

Mimochodem pořadí se určovalo i podle toho, jak se absolventi univerzit umísťují v praxi. Podle tohoto kritéria by si však jedna česká univerzita zasloužila místo alespoň v první dvacítce. Jen málo absolventů světových univerzit má takový úspěch v praxi jako absolventi Západočeské univerzity v Plzni. Jen namátkou absolventi její právnické fakulty Pospíšil a Ruml byli ministři spravedlnosti respektive vnitra v české vládě. Rovněž politik za ODS a starosta Prahy 5 Jančík je absolventem této prestižní univerzity, jakož i mnoho vlivných podnikatelů a vysokých státních úředníků včetně soudců, právníků a policistů. A aby toho nebylo málo, doktorát na právnické fakultě této univerzity získal i bývalý premiér ČR a posléze geniální finančník, který je schopen na jedné „akciové" transakci vydělat klidně i 100 milionů Kč.  Tato univerzita je výjimečná i tím, že na náročnou právnickou profesi dokáže studenty připravit v době o mnoho kratší, než ostatní univerzity a doktoráty se zde zvládají v řádech měsíců.

I když musím být objektivní a přiznat, že na Harvard či Yale samozřejmě Západočeská universita nemá. Vždyť na nejstarší americké univerzitě vystudoval bakaláře například i český kupónový mág Viktor Kožený, ve světě známý spíše pod přezdívkou „Pirát z Prahy". Titulem MBA z Harvardu se může pochlubit i neoblíbenější prezident Spojených států amerických G.W.Bush, jenž dovedl nejen svoji zemi, ale celý svět k nevídané prosperitě. Mimochodem vysokoškolský titul získal na Yale University, kde vystudovali, mimo jiné, i milovník doutníků Bill Clinton a jeho žena Hillary. No a ani čerstvý nositel Nobelovy ceny za mír, jenž válčí v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu B.Obama nemá menší vzdělání, než to Harvardské.

Na druhou stranu myslím, že promluvím za všechny čtenáře CFP!, když řeknu, nebo spíš napíšu: „Nemusí pršet, jen když kape." Nakonec kdybychom takových univerzit měli víc, problém s malým počtem vysokoškolsky vzdělaných lidí v ČR by byl vyřešen, počítám, tak do dvou let. Jen mě mrzí, že jsem se o této výjimečné univerzitě nedověděl dřív. Nemusel bych se pět let „s....át" s doktorátem na nějaké VŠE. A když k tomu připočtu ještě dalších pět let inženýrského studia, tak se mi z mé blbosti dělá nevolno. Co všechno jsem mohl za těch deset let promarněných studiem prožít?

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře