Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Mikroklamárka od Dunaja?

Čím více se blíží tragikomická konstrukce pravicové vlády v Bratislavě, tím více se čistí wikipedie, co archivní zdroj k politice slovenské vlády v letech minulých i nyní.

Nevím, nakolik to souvisí s uvažovanou předsedkyní slovenské vlády, prof. dr. Ivetou Radičovou, místopředsedkyní SDKÚ-DS, nicméně, mám imanentní pocit, že téměř výlučnou dostupností archivních čísel SME máme být my v Čechách a na Moravě ukolébáni a přesvědčeni o tom, že náš šlechtický kormidelník s Jánusovou tváří bývalého bratra Kalouska na temeni, a mopslíky typu vousatých proroků ze střižen soukromých televizí chystají, jako ostatně všichni vždy, pro lid jen to nejlepší.

Jaké je „to nejlepší" vědí dobře prostí Slováci, a poznáme to i my. Ostatně, ku pomoci tohoto proudu slouží bývalým bratrům Slovákům i nám ne-mainstreamoví umělci typu Jana Krause, zlého žáka z Dívky na koštěti, týrající Saxanu a znuděného strážmistra VB z jiných podařených TV dílek, která točil, „když nesměl". Na Krausova hosta, Ivetu Radičovou, jsem si vzpomněla zcela náhodně, když slovenská pravice, tak jako před prezidentskými volbami, jejími ústy zcela nedávno opět hovořila o „slušnosti, morálnosti, etice a o čistých dlaních". Jan Kraus dostal I.R. do svého pořadu „Uvolněte se, prosím" 1. května 2009, tedy osm dní poté, co jmenovaná politička složila poslanecký mandát v NR SR. Trochu si to připomeňme: na 35. schůzi 4. volebního období NR SR předkládá u pultíku Tatiana Rosová, poslankyně SDKÚ-DS, návrh novely školského zákona, který má kromě známek zavést verbální hodnocení žáků na vysvědčení. Návrh nebyl výbory doporučen, a první čtení (tedy ano-ne) má dopadnout zamítnutím novely. V jednacím sále je 141 poslanců. V čase pro hlasování zjišťuje Rosová, že nemá hlasovací kartu, a tak mávne na Radičovou, a ta hlasuje za sebe i za Rosovou, stojící u pultíku. Jenže čert nikdy nespí (tentokrát poslankyně Smeru-SD R. Zmojevičová) a problém byl na světě. Nejen zbytečný (SDKÚ věděla, že návrh neprojde), ale možná vyprovokovaný. Rosová je totiž Dzurindovou pravou rukou.

Každopádně, Iveta Radičová hlasovala v rozporu s „Rokovacím poriadkom NR SR", který určuje, že „poslanec je nezastupitelný, a hlasuje sám za sebe". Jak poté předseda parlamentu jasně řekl, pokud by toto prošlo, příště se (zejména nepřítomní) poslanci budou tímto způsobem nechávat „zastupovat" vždy. Radičová tvrdila, že kolegyni chtěla pomoci, ale nikdy nepřiznala, že sama stačila odhlasovat. Prý - chyba. Nebo záměr a zkouška záměru. Krausovi Radičová doslova řekla, že šlo o „doležitý zákon, ktorý sa týkal našich malých prváčikov", ale polovina novely zákona smeteného se stolu U- NR SR 1380 ze dne 21.4.2009 se týkal „gymnaziálných prváčikov".

Radičovou čekal mandátní a imunitní výbor, a přirozeně taktéž Rosovou. Proto 22.4.2009 v poledne Iveta Radičová národu (ne sněmovně) sděluje, že podle ústavy SR čl. 81 se vzdává poslaneckého mandátu. Možná by o něj totiž přišla, a potrestána by byla i Rosová. Abdikací Radičové neměl vlastně mandátový a imunitní výbor sněmovny co projednávat. S dámou, která si za svůj nikoli náhodný první cíl cesty do zahraničí zvolila ČR. Proč ne. V Praze sídlí mnoho „exilových" členů SDKÚ, a naše politika bude opakováním politiky Dzurindovy v minulém desetiletí. Možná se bude opakovat i pravicová mantra, podle níž si vedeme jako Řecko.

Je-li to pravda, měli bychom vyčkat, co udělá Bratislava, bourající Ficovy vymoženosti. Řecko prodává ostrovy. No a naši slovenští pravicoví přátelé by měli jít příkladem. Co tak prodat Žitný ostrov, (na který už Maďaři finančně nedosáhnou), když už ostrovy i s památkami jdou, alespoň někde v Evropě, takříkajíc „do frcu"?

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře