Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ivo Krieshofer: Budeme bezpilotně bombardovat?

  • letadlo_bezpilotni_usairforce
Už delší dobu používají Američané v Afganistanu i Pákistánu bezpilotní letouny k vyhledávání tzv. teroristů. Minulý týden zabili pomocí takovéhoto letadla, dronu, dokonce amerického občana Anwara al-Awlakího v Jemenu. Byl údajně činitelem Al Kaidy, ale v průběhu bouře, kterou tento státní teroristický akt způsobil v USA, pro jeho provinění nenašli důkazy. Američané prostě mohou zabít kohokoli, kdo brojí proti vládní politice USA. Stačí ho prohlásit za teroristu a veřejné mínění to spolkne.

Evropou otřásají sociální bouře vyvolané zbídačováním nižších a středních vrstev. Lidé už začínají chápat, že společným jmenovatelem je chamtivost světových bankéřů a světovládné sny amerických majetkových elit. Sociální bouře nabývají na intenzitě a není daleko doba, kdy už vodní děla, gumové střely či jiné zbraně přímého střetu nebudou stačit. Pak poslouží i bezpilotní letadla, ovládaná pomocí joysticků ze stovky či tisíce kilometrů vzdálených operačních středisek. (http://www.zvedavec.org/komentare/2011/06/4431-zabijeni-na-dalku-jako-sport.htm)

Proto mě ohromila zpráva v mediích, že se v NATO nyní hovoří o konceptu takzvané "chytré obrany" (smart defence). V ní by země navzájem sdílely prostředky a dělily se o jejich náklady. Tento koncept by měl získat jasné obrysy na summitu NATO příští rok v Chicagu.

Podle českého ministra obrany Vondry bude určitým testem to, jak dopadne systém AGS, do něhož se zapojí i Česká republika.

A jsme u jádra věci!

Jde o systém pozemního průzkumu ze vzduchu pomocí nepilotovaných letadel. ČR je ve skupině 13 zemí, které by měly uzavřít kontrakt ve výši 1,1 miliardy eur (na ČR připadá podíl 1,5 procenta) na nákup bezpilotních letadel a vybudování potřebné infrastruktury. Země jako ČR volají po tom, aby se do toho zapojily prostřednictvím společných peněz všechny státy NATO, pro které bude systém také sloužit. Proti je ale zatím třeba Francie, která si podobný systém sama buduje.

Znamená to, že v Česku budou připravena bezpilotní letadla, která by mohla zasáhnout v případě revolučních nepokojů, samozřejmě vyvolaných „ teroristy", v kterékoliv evropské zemi. V Řecku, Itálii, ve Španělsku... Ale třeba i u nás!

Všiml si vůbec někdo této zprávy a domyslil důsledky?

Ivo Krieshofer

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře