Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Primátor Svoboda nekrade - proto ztrácí pozici u Nečase a naopak exprimátor Bém chystá stranický come back?

Bývalý pražský primátor Pavel Bém se nedávno sešel s předsedou Občanské demokratické strany Petrem Nečasem. Předmětem jejich rozhovoru byla mimo jiné možnost Bémova návratu do ODS. Výměnou za to by Pavel Bém prý snad nedělal obtíže při hlasování Poslanecké sněmovny o důležitých vládních zákonech. Zejména o dalším zvýšení daní a o majetkovém vyrovnání státu s církvemi, na jejichž úspěchu závisí existence Nečasovy vlády.

  • primator-svoboda-nekrade-proto-ztraci-pozici-u-necase-a-naopak-exprimator-bem-chysta-stranicky-come-back

Pavel Bém - v minulosti muž číslo 2 občanský demokratů, se dočasně vzdal členství ve straně na nátlak spolustraníků po propuknutí březnové aféry okolo jeho osobních kontaktů s lobistou Janouškem.

Pavel Bém potvrdil, že se s premiérem skutečně sešel. „Ale s dovolením nepovažuji za etické o obsahu důvěrného rozhovoru hovořit s médii,“ sdělil minulý týden tisku.

Dále uvedl - ¨Z  ODS jsem nikdy neodešel, čili ani neřeším otázku, kam se vracet. Nikdy jsem nebyl členem jiné politické strany, ani to nemám v úmyslu. Na ODS mně vždy záleželo a i nadále záleží. Požádal jsem pouze o přerušení členství na dobu šesti měsíců. Svoji domovskou organizaci nemusím o ničem přesvědčovat. Tam mě znají a také mně věří…./citace/".

Jeho návrat do ODS je pochopitelný, neboť 22. března 2012 požádal o přerušení členství ve straně na dobu šesti měsíců. To znamená, že teoreticky za tři týdny by jeho přerušení členství ve straně mělo vypršet.

Naproti tomu na bodu mrazu má stranickou pozici současný pražský primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda. Proč se za něj, když se snažil proti vůli dozorčí rady udržet ve vedení Dopravního podniku hlavního města Prahy generálního ředitele Vladimíra Liche, nepostavil předseda ODS Nečas? Jeho důvod zněl - "Copak si může premiér před důležitým hlasováním naštvat pražské poslance Borise Šťastného, Pavla Béma či Davida Vodrážku?“

Kdyby se volil předseda pražské ODS nyní, těžko říct, zda by Svoboda vyhrál? V ODS se o něm říká, že prý si vybere jednoho dva lidi, kterým se svěří a ostatní postaví před hotovou věc. A to že je špatně.

Otevřeně proti postoji primátora vystoupil minulý týden Nečasův stranický oblíbenec Vodrážka, který je starostou Prahy 13. Spolu s ním kritizuje Svobodu i šéf zastupitelů ODS Ondřej Pecha.

Primátor Svoboda chce prohranou válku o generálního ředitele DP Prahy ještě zvrátit v úterý 4. září 2012 na valné hromadě, kterou tvoří městská rada. Jediná šance, jak by mohl Liche vrátit zpět, je odvolání členů dozorčí rady a zvolení nových. Zde se ukáže, zda šlo opravdu jenom o rebelii v DP a koalice se na výměně shodne, nebo zda jde o vážnější ztrátu pozic korupcí a ani jinak nezkompromitovaného Svobody.

Uvidí se, zda primátor bude muset spolknout hořkou pilulku a smířit se s tím, že postupně ztrácí pozici v čele magistrátu a vliv v ODS. Nečas má před sebou teoreticky ještě dva roky vlády a jeho prioritou je křehkou vládní koalici udržet. Nebude proto riskovat ztrátu podpory od straníků zkompromitovaných korupčními aférami, jakými jsou Bém a Vodrážka a jim podobní, kvůli bezúhonnému primátorovi Svobodovi.

I takhle v praxi vypadá skutečný "boj" Petra Nečase a jeho vlády proti korupci.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře