Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Stres může způsobovat problémy s pamětí

Stresové situace mohou leckdy zvýšit nebezpečí vzniku problémů s pamětí, které předcházejí Alzheimerově chorobě. Aktuální vědecké studie jasně naznačují, že snížení stresu může pomoci zpozdit nebo dokonce zastavit nástup obávané Alzheimerovy nemoci. Nežijme proto ve stresu, ať už kvůli vysokému pracovnímu nasazení nebo nedobrým sociálním vztahům, a dopřejme si nezbytný odpočinek, který si v dnešní uspěchané době rozhodně všichni zasloužíme.

  • stres-muze-zpusobovat-problemy-s-pameti

Prozatím není vědecky prozkoumán mechanismus, který výslovně spojuje stres s poruchou paměti. Nicméně, starší výzkumy na zvířatech a současné teprve vznikající důkazy u člověka prokázaly, že chronický stres má za následek smršťování oblasti mozku zvané hipokampus, který souvisí s pamětí, což může výrazně přispět k paměťovému deficitu. V hipokampu, jenž se stará o naši krátkodobou paměť, orientaci v prostoru či učení, se denně vyprodukuje obrovské množství neuronů. V ostatních mozkových oblastech se jich naopak vyprodukuje méně nebo dokonce žádné.

Psychické vypětí na úrovni stresu je velmi rizikové. Je možné to ale změnit. Vedle osvědčených způsobů redukce stresu, jako je třeba cvičení, pak existuje i další metoda, nazvaná kognitivně-behaviorální terapie, která může pomoci lidem naučit se lépe plánovat, aby předešli případným zdrojům každodenního stresu.

Ing. Pavel JANEČEK, zastupitel města Náchoda (KSČM), www.janecekpavel.cz

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře