Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Řekněme NE dohodě TTIP!

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Smlouva TTIP je dnes závažná a diskutovaná záležitost, o které se příliš nepíše. Komentáře jsou krátké, analýzy velmi strohé.

Jednání se udržují v tajnosti, stejně tak jako obsah stovek soukromých lobbistických schůzek mezi korporacemi EU a vyjednavači z USA. V podstatě se profiluje jako nejdůležitější kontrakt o volném obchodu mezi EU a USA, tedy mezi suverénním státem a Evropskou unií jako suverénní entitou, umožněna jako výsledek přijetí Lisabonské smlouvy. Očekává se, že jednání ohledně smlouvy se nachýlí ke konci během roku 2016.  

 
 
  • rekneme-ne-dohode-ttip

Uvedená smlouva je všude zevrubně popisována jako smlouva obchodní. Je nutné si však uvědomit, že v první řadě usiluje o zvýšení zisků mezinárodních společností, a to ne na bázi odstranění tarifů, nýbrž odstraněním regulací. Především v oblastech jako jsou finance, bezpečnost potravin, standardy životního prostřední, soukromí, a v neposlední řadě práva zaměstnanců. 

Takřka 70% potravin na trhu v USA je geneticky modifikováno a 90 % hovězího masa obsahuje chemické látky, které mohou vyvolat rakovinu. Díky této smlouvě by byly odstraněny restrikce na geneticky modifikované potraviny a pesticidy. To je podle mě nepřípustné pro země EU. 

Za nejhorší aspekt považuji tzv. princip ISDS (investor-state dispute settlement). Tento instrument mezinárodního práva pozvedne nadnárodní korporaci na statut suverénního státu. TTIP dovolí soukromým společnostem žalovat suverénní státy, pokud jejich demokratické rozhodnutí nějak poškodí zisky firem, a to dokonce i budoucí zisky. Finanční společnosti mohou zažalovat suverénní státy kvůli jejich fiskální politice. Tabákové korporace mají možnost zažalovat stát kvůli různým zdravotním varováním. Energetické společnosti budou mít šanci žalovat stát kvůli politice nerostných surovin. Vše vyúsťuje v naprostou urážku demokracie a v neposlední řadě suverenity.

Ing. Pavel JANEČEK, kandidát KSČM do Zastupitelstva města Náchoda

 

Facebook komentáře