Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

"Zoufale hledají důvod pro válku": co stojí za pokusy venezuelské opozice k dodání humanitární pomoci do země

Sergej Gusarov

Na hranicích Venezuely s Kolumbií a Brazílií došlo ke střetům. Podle některých údajů bylo více než 300 osob zraněno, jsou informace o čtyřech úmrtích. Důvodem konfrontace se stal pokus venezuelské opozice k dodání humanitární pomoci, na jejíž přípravě se podílely USA. Několik vozů s nákladem bylo spáleno. Zákonné orgány země uvedly, že neexistují žádné důvody pro dodání tohoto nákladu, a zablokovaly dopravní hraniční přechody. Washington zdůraznil, že "přijme opatření proti těm, kteří se staví proti obnově demokracie". 

  • zoufale-hledaji-duvod-pro-valku-co-stoji-za-pokusy-venezuelske-opozice-k-dodani-humanitarni-pomoci-do-zeme

 

Experti se domnívají, že situace na hranicích Venezuely je pouze záminkou k odůvodnění zásahu. "Cožpak si někdo opravdu myslí, že Donald Trump, Mike Pompeo, John Bolton a Elliot Abrams se alespoň trochu znepokojují o život venezuelského lidu? Jsou to grázlové v oblecích, jejichž pohledy jsou blíže k Al Caponemu než k Thomasu Jeffersonovi"... 

Opozice ve Venezuele se pokoušela přivézt do země humanitární pomoc, jejíž přípravy a odeslání se aktivně účastnily USA. Legitimní orgány Bolívarské republiky odmítly tuto zásilku přijmout. 

Události na hranici Venezuely vedly ke konfliktu mezi přívrženci samozvaného prezidenta Juana Guaidá a ozbrojenými silami země. 

K nejtvrdším střetům došlo na hranicích Venezuely v blízkosti kolumbijského města Cucuta, které se stalo místem shromažďování humanitární pomoci. V předvečer opozicí plánované přepravy nákladu do Venezuely uzavřely orgány v Caracasu tři mosty, vedoucí do Kolumbie. 

Podle oficiálních údajů ministerstva zahraničí Kolumbie bylo téměř 300 lidí zraněno ve střetu mezi dobrovolníky, kteří pomáhali při předávání humanitární pomoci, a venezuelskými orgány činnými v trestním řízení. 

"Ve střetech bylo k tomuto okamžiku zraněno 285 osob, především kvůli slznému plynu a použití neletálních zbraní. 37 osob bylo hospitalizováno", řekl kolumbijský ministr zahraničí Carlos Holmes Trujillo. Jeho slova uvádí agentura TASS. 

Trujillo upřesnil, že mezi oběťmi je 255 Venezuelců a 30 Kolumbijců. 

Během pokusu o dodávku humanitární pomoci z Kolumbie do Venezuely bylo několik nákladních aut spáleno - podle různých zdrojů dvě až čtyři vozidla. Zbývající nákladní automobily kolumbijské úřady stáhly. 

Podle informací Organizace amerických států bylo dalších 50 osob zraněno na hranicích Venezuely a Brazílie. Aktivisté za lidská práva informují o čtyřech zabitých ve srážkách 23. února. 

Oficiální pozice zákonných orgánů Caracasu uvádí, že podle ustanovení mezinárodního humanitárního práva je humanitární pomoc poskytována v případě přírodních katastrof, ozbrojených konfliktů a války. 

Venezuelský viceprezident Delsee Rodriguez uvedl, že tvrzení o humanitární krizi mají ospravedlnit vtržení do Bolívarské republiky, ale lid to nedovolí. 

Kolumbijské úřady prohlásily, že jednaly mírumilovně, ale střetly se s odporem venezuelských úřadů. 

"Kolumbie a mezinárodní společenství jednaly mírumilovně, ale reakcí na to bylo násilí režimu Madura", řekl kolumbijský ministr zahraničí Olmes Trujillo. 

Dříve bylo v Caracasu opakovaně uvedeno, že pod záminkou přivezení humanitární pomoci plánují USA vojenskou invazi do Venezuely. 

Spojené státy nemají skutečně zájem o dobré životní podmínky venezuelských občanů, řekl RT profesor Univerzity Guglielma Marconi v Itálii, bývalý britský diplomat William Mallinson. Podle něj je krize v samotné Bolívarské republice způsobena bezprostředně sankcemi a embargy Spojených států. 

"Cožpak si někdo opravdu myslí, že Donald Trump, Mike Pompeo, John Bolton a Elliot Abrams se alespoň trochu znepokojují o život venezuelského lidu? Jsou to grázlové v oblecích, jejichž pohledy jsou blíže k Al Caponemu než k Thomasu Jeffersonovi", řekl expert v rozhovoru s RT. 

Důrazně vyzýváme to ukončit 

23. února legitimní vůdce Venezuely Nicolas Maduro zrušil diplomatické vztahy s Kolumbií a dal pracovníkům diplomatické mise této země 24 hodin, aby opustili území Bolívarské republiky. Všimněme si, že v případě přerušení diplomatických vztahů s Washingtonem poskytl Caracas americkým diplomatům delší čas na opuštění země - 72 hodin

Zástupce opozice Juan Guaidó řekl, že pro vyřešení situace ve Venezuele je třeba "vést v patrnosti všechny možnosti". 

"Dnešní okolnosti mě nutí přijmout rozhodnutí oficiálně vyzvat mezinárodní společenství, aby vedlo v patrnosti všechny možnosti k zajištění svobody vlasti, která bojuje a bude nadále bojovat. Naděje se nezrodila proto, aby zahynula", napsal Guaidó na svém Twitteru. 

Poznamenejme, že, jak uvedli zástupci Červeného kříže, na hranici Kolumbie s Venezuelou byly zpozorovány falešné znaky organizace. 

"Naléhavě žádáme, aby s tím bylo skoncováno. Je možné, že (lidé, kteří používají emblémy organizace - RT) mají dobré úmysly, ohrožují však naši neutralitu, nestrannost a nezávislost", uvedl Červený kříž na svém Twitteru. 

Současná situace se podobá pokusu o vytvoření záminky pro zásah, řekl geopolitický expert a novinář John White v rozhovoru s RT. 

"Červený kříž a všechny ostatní humanitární organizace odmítají s tím mít cokoli společného, protože vědí, že to je "trojský kůň", který je určen k rozdmíchávání právě takových situací, které jsme viděli na hranici", řekl expert v rozhovoru pro RT. 

Záminka pro válku 

Venezuelský ministr zahraničí Jorge Arreaza obvinil USA z hledání záminky pro válku. Diplomat nazval hlavu ministerstva zahraničí USA "odborníkem CIA na operace pod vylhanou vlajkou" a obvinil agenty USA z podpálení nákladních automobilů s humanitární pomocí. 

"Pompeo a jeho nájemní vrazi zoufale hledají záminku pro válku". Dnešní operace byla zmařena. Pokud chcete najít ty, kteří spálili nákladní automobil s falešnou humanitární pomocí, hledejte je mezi svými pracovníky", napsal Arreaz na Twitteru. 

Dříve Pompeo hovořil o postoji USA k současným událostem ve Venezuele. 

Ministr zahraničí USA pohrozil, že Washington může "podniknout kroky" vůči Venezuele. 

"USA odsuzují útoky na civilisty ve Venezuele, které provedli Madurovi hrdlořezi. Tyto útoky vedly k úmrtím a zraněním", napsal Pompeo na Twitteru. Podle jeho vyjádření USA "přijmou opatření proti těm, kteří se staví proti obnově demokracie". 

Předtím poradce pro národní bezpečnost v Bílém domě John Bolton pohrozil Venezuele novými sankcemi, pokud se postoj úřadů k přijetí humanitární pomoci nezmění. 

"Venezuelská armáda má na výběr: přijmout demokracii, chránit občany a umožnit vstup humanitární pomoci nebo čelit dalším sankcím a ještě větší izolaci", řekl Bolton. 

Jak uvedla hlava The International Action Center Sarah Floundersová v rozhovoru s RT, situace ve Venezuele nemá nic společného s poskytnutím humanitární pomoci. 

"Žádná válka s účastí USA nebyla vedena s humanitárními cíli. Již nyní můžeme s jistotou říci, že jejich působení vyvolá v Latinské Americe skutečnou bouři. Zničení venezuelské ekonomiky je zločin, kterého se USA nyní dopouštějí. A právě opozice vyvolává krizi na hranicích a požaduje, aby se do země dostaly nákladní automobily s humanitární pomocí. Jedná se o nejbohatší lidi Venezuely, kteří by, pokud by chtěli, mohli zabezpečit i další své krajany vším potřebným. Místo toho se chtějí zbavit zvolené vlády pod naprosto vykonstruovanou záminkou", uzavřela expertka. 

Pro Novou republiku vybrala a přeložila PhDr. Vladimíra Grulichová

zdroj: http://www.novarepublika.cz/2019/02/zoufale-hledaji-duvod-pro-valku-co.html?spref=fb&fbclid=IwAR0npFlMlDPH7Kf7laDUkpAD7MbbwkySF_4kqFDcOhwBp_MAToACN_KkHBo

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře