Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

V Latinské Americe nová měna a sankce proti Hondurasu

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • alba-mena
Devět členských zemí latinskoamerického sdružení ALBA v Bolívii uzavřeli dohodu o vytvoření nové společné měny. „Dokument je schválený," prohlásil bolivijský prezident Evo Morales.

Nová měna se jmenuje sucre podle José Antonia de Sucre, který spolu se Simonem Bolívarem bojoval na počátku 19. století za nezávislost na Španělsku. Vzniknout má počátkem roku 2010, a to v nepírové formě.

Tento krok je parafrázováním vzniku ECU, předchůdce eura, účetní jednotky, která měla stabilizovat směnné kurzy mezi jednotlivými evropskými státy před tím, než byly zrušeny jejich národní měny.

Nová latinskoamerická měna má v regionálním obchodu nahradit americký dolar.

Na summitu ALBA byla rovněž přijata rezoluce, která schválila „použití ekonomických a obchodních sankcí proti honduraskému režimu, který se chopil moci převratem".

ALBA se rovněž vyslovila pro nahrazení Mezinárodního střediska Světové banky pro řešení obchodních sporů, které zprostředkovává většinu sporů mezi západními koncerny a členy ALBA. Většina členů sdružení už ale z organizace beztak vystoupila.

Členy ALBA jsou Venezuela, Bolívie, Kuba, Ekvádor, Nikaragua, Honduras, Dominika, Svatý Vincent a Antigua a Barbuda. Sdružení ALBA je součástí širšího proudu integrace v Latinské Americe, ale i mimo kontinent.

 

Facebook komentáře