Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Olesya Hantsevich: V Latinské Americe se tvoří další integrační uskupení aneb Mexiko, Kolumbie, Chile a Peru se spojí proti Brazílii

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

V Latinské Americe vznikne příští týden nové integrační sdružení. To bude zahrnovat země tichomořského pobřeží: Peru, Chile, Mexiko a Kolumbii. Účelem sdružení má být prohloubení hospodářské spolupráce mezi smluvními stranami, dobytí nových trhů, především v asijsko-pacifickém regionu a do budoucna - vytvoření společného trhu. Čtyři lídři těchto zemí tak chtějí soutěžit s Brazílií, která se stala hlavním finančním centrem kontinentu.

Pacifickou dohodu o hospodářské integraci, která bude podepsána v Limě ve čtvrtek, podepíšou prezidenti Mexika, Peru, Chile a Kolumbie - Felipe Calderón, Alan García, Sebestian Piňeiro a Juan Manuel Santos. Na summitu těchto čtyř zemí budou definovány hlavní směry spolupráce v oblasti průmyslu a služeb, popřípadě tiskové agentury Andina. "Toto je velmi důležitý krok pro naše země. Smlouva, bude mít bezpochyby pozitivní dopad na dobré životní podmínky našich národů, "- řekl ministr zahraničí Peru José Garcia Belaunde. Podle něj je cílem sjednocení - rozvoj společných politik vedoucích ke zlepšení výroby a služeb, zjednodušení pohybu kapitálu a lidských zdrojů, stejně jako vstup na nové trhy, zejména v Asii.

Myšlenka společného trhu vzešla od peruánského prezidenta Alana Garcii v loňském roce. Země sázejí na tržní hospodářství, zahraniční investice a obchod s Asií.

Tři andské země (Peru, Chile a Kolumbie) již v minulém roce založily společný akciový index, který měl konkurovat brazilské BOVESPĚ a nyní se chystají k vytvoření společného trhu s Mexikem, což jejich ekonomický význam zcela jistě posílí. Navíc i pro Mexiko bude spolupráce s andskými zeměmi prospěšná, protože nyní je velmi závislá na Spojených státech, a to uzavření má negativní dopad na ekonomický růst. To je důvod, proč má tato země zájem na prohloubení obchodních a hospodářských vztahů se zeměmi v Jižní Ameriky.

Chile, Peru a Mexiko jsou zahrnuty v organizaci asijsko-tichomořské hospodářské spolupráce (APEC), která se chystá, ke které se chystá připojit i Kolumbie. Předpokládá se, že sjednocení trhů těchto čtyř latinskoamerických zemí umožní expanzi do regionu Asie a Tichomoří.

Členové nového klubu se netají, že jejich cílem je vytvoření alternativy, proti vzrůstajícímu vlivu a moci Brazílie. "úředníci z těchto zemí tvrdí, že Brazílie má větší zájem stát se světovou velmocí, než v prohlubování integrace v Jižní Americe" – píše The Economist. Odborníci se shodují, že země se rozhodly oživit myšlenku Andského společenství z roku 1969, avšak s novým silným partnerem, Mexikem.

http://www.ng.ru/world/2011-04-22/6_latina_america.html

Facebook komentáře

Nejčtenější