Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Nicolas Maduro nařídil, aby venezuelští vojáci vstoupili do Guyany...

Venezuelský prezident Nicolas Maduro podle zpráv nařídil, aby vojáci vstoupili do Guyany cestou přes brazilské území. Objevují se zprávy o ozbrojených střetech.

  • nicolas-maduro-naridil-aby-venezuelsti-vojaci-vstoupili-do-guyany

Caracas má údajně v úmyslu anektovat část sousední země. Dotyčné území je bohaté na energetické zdroje.

Brazilská armáda začíná mobilizovat a její jednotky se přesouvají k hranicím s Venezuelou. Oficiálně Brazílie prohlašuje, že bude bránit Guyanu před případnou invazí Venezuely.

video a foto:
https://vk.com/video-31371206_456270366

+ BONUS ---------------

Guyana se chce při případném sporu s Venezuelou spoléhat na cizí vojenské síly

Guyanské úřady před pár dny vztyčily vlajku své země v oblasti, kterou si nárokuje i Venezuela, což bylo Venezuelou považováno za provokaci.
 

Na území nárokovaném Venezuelou teď vlaje gigantická vlajka  Guyany, kterou tento pátek vztyčila Guyanská armáda na příkaz prezidenta Guyany Irfaana Aliho, což jeho venezuelský protějšek Nicolás Maduro považoval za provokaci. 

Na sporném území o rozloze 160 000 km², které je bohaté na ropu a přírodní zdroje chce Georgetown zřídit vojenskou základnu se zahraniční podporou.

Dva týmy z amerického ministerstva obrany mají příští týden navštívit  Guayanu  uprostřed sporu o hranice, který se datuje na více než století, a který se v posledních měsících se rozhořel.

Spor Venezuelou a Guyanou o toto území zesílil s objevem ropných polí v regionu a  jednáním Guyany  s americkým energetickým gigantem ExxonMobil o jejich využití.

Venezuela vyhlásila na 3. prosince 2023 referendum, ve kterém se svých občanů zeptá, zda podporují udělení státní příslušnosti 125 000 obyvatelům sporného regionu a vytvoření nové venezuelské provincie s názvem „Guayana Esequiba“.

-------------------------------------

Guyana, plným názvem Guyanská kooperativní republika (anglicky Co-operative Republic of Guyana), je stát v Jižní Americe. Jeho sousední státy jsou Brazílie, Surinam a Venezuela. Je jediným státem Commonwealthu na jihoamerické pevnině. Leží při pobřeží Atlantského oceánu. Leží severně od rovníku. Je třetím nejmenším státem Jižní Ameriky, rozloha odpovídá přibližně Velké Británii. (Wiki)

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře