Hrozba války v Jižní Americe: Venezuelský lid v referendu hlasoval o připojení sporného území Esequiba k Venezuele.
- Podrobnosti
- ze světa / Latinská Amerika|
- 5. prosinec 2023|
- VLK|
Úřady oznámily, že 95,3 % z 10,5 milionu lidí, kteří hlasovali, se vyslovilo pro "připojení" nových území. Anexe Esequiba, byla tedy schválena.
Prezident Nicolas Maduro prohlásil, že "venezuelský lid promluvil hlasitě a jasně" a že toto vítězství patří jemu.

Obyvatelé Venezuely přivítali výsledky referenda s nadšením.
Guyanský prezident poté ujistil svůj lid o" silné mezinárodní podpoře" a varoval před "odhodláním armády".
Oblast Esequiba, kde se těží ropa, tvoří asi 70 % celkové rozlohy Guyany a je větší než například rozloha Řecka. Je bohatá na další nerostné suroviny a umožňuje také přístup k části Atlantského oceánu.
Koncem minulého týdne již byly na hranicích zaznamenány boje a pohyby konvojů techniky. Také Brazílie uvedla své síly do stavu zvýšené pohotovosti.