Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Honduras žije raději kopanou

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • honduras-fotbal
Ani včerejší zvláštní zasedání Organizace amerických států o situaci v Hondurasu nemohlo stav, v němž se nachází honduraská společnost, uklidnit. Na jedné straně protestující proti policejně-politické zvůli, na druhé občané, snažící se pominout období do 27. ledna, do data kdy má být Porfírio Lobo Sosa inaugurován. OAS volby, na nichž kromě dobrovolníků z USA scházeli pozorovatelé OSN, OAS a EU, neuzná a jejich legitimnost zpochybňuje.

Je zde ovšem realita (není jiný zvolený politik než Lobo Sosa), s níž je nutné počítat. Kostarický prezident Oscar Arías proto nový režim podmínečně uznal a požaduje, aby byla vyhlášena amnestie všech osob, kterých se události z 28. června týkají, zejména Manuela Zelayi. Ten mohl být stíhán (impeachován) přirozeně i jako prezident (stejně jako kdysi Nixon), jenže se ničeho nedopustil a jeho vyhnání bylo únosem a samo o sobě trestným činem. Jak správně konstatoval guatemalský vyslanec u OAS ve Washingtonu D.C., „volby samy o sobě demokracii netvoří".

Proto se ani shromáždění 34 zástupců amerických států neshodlo a ani neshodne na prostředcích, které by krizi řešily. Dominikánský delegát shrnul názor většiny, když Michelettiho vládu označil za ilegální, přičemž ještě tvrději režim odsoudil nikaragujský zástupce. Na druhé straně Lobo Sosa potřebuje mít pučistu Michelettiho na očích, a chce, aby sklízel opovržení. Jen tak ho totiž nenapadne svrhnout i  prezidenta budoucího.

Podle jednání, která si organizuje, začíná s politickou činností „naostro" opravdu až 27. ledna příštího roku. Manuel Zelaya se tedy bude muset spolehnout sám na sebe, popřípadě na lid v ulicích. A to i přesto, že má jiné starosti, neb dostal v dárkovém balení účast Hondurasu na MS v kopané 2010 a sdělovací prostředky začaly rozebírat, zda je mužstvo silné (66 procent respondentů tvrdí že ano), nebo zda se má základní kádr doplnit. Soupeři Hondurasu ve skupině H jsou Švýcarsko, Chile a Španělsko a politikové (vyjma Lobo Sosy) berou postup země ze skupiny za sice nikoli jasnou, leč možnou věc.

Nebudeme daleko od pravdy konstatování, že místo demokracie politické nabídnou politici demokracii fotbalovou. Nesmím-li mluvit do politiky, naštěstí mohu mluvit do fotbalu. V Hondurasu, jako leckde jinde.

 

Facebook komentáře