Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Chávez v Havaně

  • chavez-fidel
Ve čtvrtek vpodvečer přiletěl do kubánské Havany prezident Venezuely Hugo Chávez. Má v zemi setrvat zhruba dvanáct hodin a jednat s kubánskými vládními představiteli i Fidelem Castrem, s nímž se neviděl od prosince.

Na letišti v Havaně přivítal H.Cháveze generál Raúl Castro Ruz a lze tedy předpokládat, že jednání probíhala už večer. Předmětem schůzky jsou dodávky 98.000 barelů benzínu/nafty denně na tento karibský ostrov, jimiž Venezuela hradí kubánské náklady na lékaře a bezpečnostní aparát ve Venezuele.

Venezuela a Kuba uzavřely více než 280 bilaterálních dohod, od roku 2005 vzrostl obrat vzájemného obchodu z (pomyslných) několika set milionů dolarů na loňské tři miliardy. Venezuela je pro Kubu nepostradatelným partnerem v tzv. Alianza Bolivariana (ALBA). Z politického hlediska přivezl Chávez Fidelu Castrovi poselství od uruguayského prezidenta José „Pepe" Mujici, který jako Tupamaro patřil mezi Castrovy obdivovatele. Jak Mujica nedávno v Caracasu sdělil, v ústavní funkci si nemůže dovolit vyjádřit svůj obdiv přímo při návštěvě na Kubě. I tak byl totiž Mujica nucen (s ohledem na své výstřelky) přesunout vězněného a odsouzeného diktátora generála Bordaberryho z vojenského vězení do vězení domácího.

Političtí představitelé obou zemí musí projednat i záležitost týkající se Chilana Roberta Baudranda, který mimo jiné řídí firmy Rio Zaza a Sol y Son. Chilan dostal po výslechu infarkt a je prokázáno, že na Ostrově svobody poskytoval vyžadované úplatky i čelným politikům. Rio Zaza vyrábí nápoje, Sol y Son je cestovní kancelář působící 28 zemích světa, která disponuje částí charteru Cubana de Aviación. Firma podporovala levici v prezidentských volbách v Chile a proto nyní pravicový chilský prezident Piňera trvá na důsledném prošetření smrti tohoto obchodníka.

Řada Baudrandových „kubánských kontaktů" je toho času služebně ve Venezuele. Očekává se, že obě strany projednají i vojenské akvizice Venezuely, které mají dosáhnout výše 5 mld dolarů. Kuba se netají tím, že nové zbraně jsou sice potřebné, ale kubánské velení upřednostňuje přeci jen úspornou, protože guerillovou formu vedení boje. Z tohoto hlediska je prapodivné, proč Venezuela, která od roku 1830 nevedla vojenský konflikt (natož v zahraničí), vážně uvažuje o nákupu osmi (sic!) ponorek ruské výroby. Cena nové ponorky je kolem dvou miliard dolarů a ještě dražší je zabezpečení jejího provozu.

Na stole bude jistě i dohoda USA - Brazílie, na kterou, jak známo, reagovala Argentina zájmem o ruské vrtulníky Mi-17 pro svou antarktickou základnu.

Chávezovu cestu umožnilo to, že ze summitu BRIC odcestoval čínský prezident domů kvůli živelné katastrofě, a odpadla tak jeho plánovaná návštěva Caracasu. Na druhé straně Chávez v poslední době přizpůsobuje svůj režim vysíláním nedělní televizní relace „Aló presidente", která získává stále častěji „castrovskou" délku několika hodin.

Kontakty s Kubou umazávají Chávezovu popularitu. Jestliže v prosinci 2009 si 57 procent Venezuelanů myslelo, že Chávez zemi škodí, na jaře 2010 to už bylo, podle caracaského opozičního deníku El Universal, 65 procent respondentů. Cháveze vojáka fascinují bývalé bojové úspěchy kubánských „internacionalistů". Měl by si tedy vybrat, zda ještě chce vládnout spolu s venezuelským lidem.

 

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře