Americká armáda má problém
V americké armádě zuří epidemie sexuálního násilí. Zprávy vydané americkým ministerstvem obrany říkají, že neuvěřitelných 12.000 žen sloužící v americké armádě byla sexuálně napadena v roce 2012. A není to jen v poslední době, prošetřují se i kauzy z korejské a vietnamské války. Podle statistik američtí vojáci za druhé světové války znásilnili ve Francii více než 14 000 žen.
Vážně se o problém začalo zajímat ministerstvo národní obrany v roce 2012. Kažroční zpráva pojednávala o 26 tisících znásilnění jen za tento rok. Podle odhadů 26.000 členů armády Spojených států, mužů i žen, byla sexuálně napadena v tomto roce. Předpokládá se, že mnoho případů nebylo nahlášeno neboť oběti se stydí nebo bojí případ nahlásit. Z těchto sexuálních útoků 53 procent (přibližně 14000 v roce 2012) byly útoky muže na muže. Studie také zjistila, že v případě nahlášení znásilnění od mužů je méně pravděpodobné vypátrání viníka a jeho potrestání chybí. Situace je tak špatná, že byly zjištěny sexuální útoky i na vojenské rekruty v době kdy byli najímáni.
Celý skandál vyšel na veřejnost, když někomu došla zločinost celého systému a zprávu uveřejnil. Možná k tomu dostal odvahu podle příkladu voj. Manninga nebo Snowdena.
Naštěstí, po letech popírání se tento problém začíná dostávat do popředí. I někteří prominentní důstojníci v důchodu o tom začínají mluvit. Například, generálmajor Dennis J. Laich říká, že armáda "musí žádat o odpuštění " od tisíců obětí, které nikdy spravedlnost nedostihla... když se nepodařilo je ochránit během posledních 25 let.
Generálmajor Dennis J. Laich vv, řekl novinářům během tiskové konference." Je strašné, když americká žena jako člen služby sloužící v Afghánistánu má vyšší pravděpodobnost, že ji znásilní kolega voják, než být zabita Talibancem. Když nejsme schopni ani chránit členy naší armády, domnívám se, že velení má problém." V průběhu roku 2012, více než 85.000 vojenských veteránů bylo formálně považováno za sexuální oběti zneužívání, které utrpěli, když sloužili v americké armádě. Bylo zjištěno, že i vojenští rekruti byly obětmi sexuálních útoků.
Podle listu Washington Post, Pentagon se zavázal udělat něco s tímto rostoucím problémem ... Budeme se ze všech sil snažit zbavit naši armádu pohlavního zneužívání," řekl George Malý, tiskový mluvčí Pentagonu. "Skutečnost, že tam byly problémy sexuálního zneužívání už během procesu náboru jsou prostě nesnesitelné. Když jste sexuálně napadený, může to naprosto rozbít váš život - zejména pokud jste nikdy nedostal nějakou spravedlnost. To je jeden z důvodů, proč počet sebevražd v americké armádě je tak vysoký".
Statistiky zdůrazňují, že problémy pro oběti sexuálního zneužívání nekončí, když někdo opustí službu.
Podle jedné naprosto šokující studie, každý den spáchá sebevraždu 22 vojenských veteránů. Je však nutné připomenout, že důvody k sebevraždě nemusí být jen znásilnění, neutěšená životní situace, nezaměstnanost veteránů je také důvod. Je zřejmé, že je něco s americkou armádou velmi špatně.
Americká armáda má být nejvíce disciplinovanou bojovou silou na planetě, a není žádná omluva pro to. Bohužel, realita je taková, že to, co se děje v armádě je jen odrazem společnosti jako celku. Amerika se stala obří žumpou špíny a korupce, a to se projevuje tisíci různými způsoby. Statistika znásilnění na univerzitách ve Spojených státech je cynická a vražedná: - 25 % amerických studentek se stává obětí znásilnění na kolejích; - 60 % amerických studentů se na znásilnění podílí; - 78 % studentů, identifikovaných jako násilníci, znali své oběti anebo byli jejich přáteli; - 47 % znásilnění končí pro děvčata fyzickými zraněními.
Sexuální napadení nebo opakované sexuální obtěžování může vyvolat celou řadu zdravotních problémů, především post-traumatické stresové poruchy a deprese. Zatímco u žen je více pravděpodobné, že bude obětí, přesto muži tvoří téměř 40 procent pacientů léčených loni na to, co se nazývá "vojenské sexuální trauma." To je jeden z důvodů, proč počet sebevražd v americké armádě je tak vysoký. Počet aktivních členů americké armády, kteří se každý rok sami zabíjí nyní přesahuje číslo vojáků kteří umírají na bitevním poli.
Ruth Moore z Milbridge, Maine, byla znásilněna dvakrát, zatímco byla umístěna v Evropě u námořnictva. Trvalo roky - 16 let, než se dostala na léčbu v poradenském centru v roce 2003. "Nemůžete mě vyléčit, ale můžeme pracovat na stabilitě v mém životě a práci." řekla Moore. Moore odhaduje náklady vlády na její léčbu by mohly lehce přesáhnout 500.000 dolarů v průběhu jejího života. Představitelé centra zdůrazňují, že každý veterán, který tvrdí, že utrpěl vojenské sexuální trauma má přístup k bezplatné zdravotní péči.
Ministr obrany Chuck Hagel řekl, že snižovat výskyt sexuálních útoků v armádě je nejvyšší prioritou. Ale to je problém už několik desítek let a není to snadné napravit. Zvláště když důstojník letectva, který vedl úřad pro prevenci sexuálních napadení byl zatčen za sexuální útok.
"Budeme s tím bojovat dokud se to nezastaví, musíme to eliminovat," řekl Obama na pozvání nejvyšších představitelů Pentagonu do Bílého domu aby promluvil o problému. "Nejen, že je to zločin, není to jen ostudné a hanebné, ale také vojensky nepřijatelné.
Americké administraci se nedaří řešit problém sexuálních napadení mezi vojáky. Opět byl zaznamenán jejich velký nárůst, a to hlavně sexuálních útoků muže na muže. S tím na druhou stranu souvisí pokles bojové morálky.
Už před dvěma lety zástupci ministerstva obrany prohlašovali, že ve skutečnosti může v armádě docházet až k šestadvaceti tisícům sexuálních napadení ročně. A to stejné potvrzuje i nedávná anonymní anketa. Pokud jde o sexuální napadení, převažují homosexuální případy. V loňském roce představovaly 55 % všech sexuálních útoků v americké armádě.
Komentáře
Facebook komentáře
Nejčtenější za poslední týden
Související články