Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Showmani v TV Nova a TV Prima

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bata-blog
Poslední dobou se často v médiích píše o válce o moderátory k připravované show Česko Slovensko má talent.

S podobnými aktivitami různých show se v poslední době roztrhl pytel. Je to k zoufání, jak se TV, především TV NOVA a TV Prima, snaží naplnit své programy. Stále opakující se filmy, převážně americké produkce už divákům lezou krkem, ale nic jiného TV neumějí nabídnout. Ne že by nebylo z čeho, filmů je dost, jen jaksi ona zahleděnost v americké filmy jim brání pohlédnout se i do jiných států, které produkují rovněž dobré filmy. Jen namátkou vzpomenu Polsko, Maďarsko, Rusko, Japonsko, Švédsko či Francie, ale jako by tyto filmy byly tresorové. Za totality jsme byli nuceni sledovat filmy převážně východní provenience s budovatelskou či totalitní tematikou, především z bývalého SSSR, dnes, když jsme těchto „vymožeností" oproštěni, jsme ohlupování stejným způsobem, jen z opačné světové strany. Netvrdím, že všechny americké filmy jsou špatné, ale proč se nám předkládají jen ty americké a velmi, velmi poskrovnu filmy jiné když , jak jsem již poznamenal, jsou i jiné filmové produkce, o nichž nevíme takřka nic. A polské či maďarské filmy (ne všechny, dá rozum) jsou v TV k vidění asi tak často, jak velikonoce a vánoce v roce. Notabene jsou to naši sousedé a rovněž přátelé. Takže vzhledem k jednosměrném zaměření na americké filmy se i sledovanost rapidně snižuje. Není divu. Ale vedení našich soukromých TV si ví rady. Naservírují nám „show's" (množ.čís.), jak jinak, zase opajcované z USA, v lepším případě z GB. Ale budiž, člověk ne jen chlebem je živ. Má-li to trochu úroveň a lidé jsou ochotni na to koukat, prosím. Ale jde o zcela jinou věc a sice o peníze.

Jak jsem v úvodu článku napsal, jde o válku o moderátory mezi zmíněnými TV. Jedno mi nejde na rozum. TV nabízejí moderátorům milionové honoráře, jen aby získali toho či onoho moderátora. Ti, vědomi si zájmu o jejich personu, si mohou určovat, ne-li diktovat honoráře. Není mi dost jasné, zda TV poplatky, které koncesionáři platí, jsou určeny právě pro tyto účely, nebo jsou to snad peníze dotované státem? Při vědomí těžké zadluženosti nemyslím, že by TV měly moderátorům platit miliony, když ostatní občané by měli platit "statisíce korun" na Kalouskovu složenku. Či snad TV se krize a dluhy netýkají? No jistě že ano, ale když jim na to náš „bohatý" (na dluhy) stát dá, proč by neutráceli, že? Chápu, že mají peníze z reklam, ale i ty lze využít lépe, než přeplácením moderátorů. Pokud by i Rada pro televizní a rozhlasové  vysílání pouvažovala nad možnostmi a stavem státních financí, měla by takovým „faux pas" jmenovaným TV udělat přítrž. Nezdá se mi adekvátní miliony korun pro jedince, když jiní musí na milion dělat třeba deset let! Na druhé straně účinkující, kteří se show zúčastní, budou za své „umění" inkasovat po tisícovce, přičemž jsou hlavními postavami a aktéry takových programů. A že si užijí své, není pochyb.

Ne, nezávidím, jenom mi to přijde v tuto dobu poněkud nepatřičné, a myslím si, že by rozumní měli být jak v TV, kteří jim tyto honoráře nabízejí (aby je dostali na svoji stranu, tedy pro svou TV), tak samotní moderátoři. Také si nemyslím, že těch několik málo „vyvolených" jsou jediní, kteří mohou  takové show moderovat (a jako novicové jistě o mnoho levněji). Určitě  by se našli i jiní, ale sami nemají šanci a v TV jsou přesvědčeni, že na  Marešovi či Benášové stojí a padá vše, co v TV kuchyni navaří. Důkazem toho je zájem o Jana Krause, kterého „lanaří" TV Prima. Jaký bude jeho honorář nevím, jistě nebude o nic menší, než původně zamýšleného Mareše, ale je to důkaz, že když se chce, náhrada a třeba i stejně kvalitní, se najde, když se (chce) a dá se jim šance.

 

PS: Když jsem zmínil to vaření, nezdá se vám, že toho skutečného vaření je v TV poněkud více než je zdrávo? Nebo si TV myslí, že z těchto kuchyní bude národ zdravější? Místo speciálů na vaření a různých „Ano, šéfe" bych doporučoval pořady s tématikou, jak se bránit proti krádežím, násilnostem, podvodům, hazardu apod. Tedy to, co nás sužuje a zajímá mnohem více, než několik zajímavých rad o nových (?) jídlech a jiných specialitách.

Facebook komentáře