Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Jejich smrt nebyla nutná

Je mi samozřejmě líto zmařených životů těchto čtyř našich vojáků. Ale to jsou čtyři poslední z 24 zabitých příslušníků naší armády, která participuje z principu příslušnosti ČR k NATO na vojenských dobrodružstvích USA.

  • jejich-smrt-nebyla-nutna
Pamatuji si z konce šedesátých let přítomnost afghánských občanů v Brně. Studovali zde, pracovali, jako dnes třeba Ukrajinci, byli kamarádští, veselí. Nikdy by mě nenapadlo, že třeba i oni budou stát jednou na straně Talibanu proti našim vojákům. Jenže politické hrátky světových velmocí nás zavádí i na takové cesty. Kapitralizmus dospěl již do fáze, kdy mele z posledního a jako chcípající kobyla kolem sebe z posledních sil kope.Před 25 lety jsme byli členskou zemí Varšavské smlouvy. Po 2.SV si velmoci rozdělily sféry svého vlivu, které si bedlivě střežily a důsledkem byly události v Maďarsku r. 1956 a v ČSSR v r. 1968.
 
Přesto se žádná z členských zemí VS nepodílela účastí svých armád na ruské anabázi v Afghánistanu. A to byla VS považována západem za útočný blok. Dnes jsme součástí obranného uskupení NATO, jehož vůdčí síla USA skoro nepřetržitě vyvolává (obdobně, jako v době přítomnosti sovětských vojsk v Afghánistánu-Taliban) situace, vedoucí k vnitřním nepokojům, které pak považuje za nutné vojensky řešit. Ale na rozdíl od SSSR požaduje ve svých anabázích účast (třeba jen symbolickou) svých spojenclů. Nebo je to iniciativa našich vstřícných politiků?
 
Boj proti terorizmu, kterým USA své válčení zdůvodňuje, je dle mého názoru dosti kontraproduktivní. Teroristy (zejména islámské) nelze porazit. Dosud byly většinou hlavní příčiny vedení válek USA proti Afghánistánu a Iráku (věže WTC a zbraně hromadného ničení Sadáma) spíš vykonstruovány CIA, než pravda. USA v obou válkách odcházejí z obou zemí s fiaskem. Americkou demokracii tamní obyvatelstvo zkrátka nechce. Po odchodu vojsk NATO z Aghánistánu Karzáí padne, jako Nadžibulláh po odchodu Rusů.
 
Nejsem si jist, zda jsme zvolili v ČR správnou cestu a zda je nutné, aby naši vojáci byli nuceni přinášet takové obrovské oběti. Jestliže prezident Zeman řekl, že v Afghánistánu bojují za to, aby se terorizmus nedostal k nám, nemyslím si, že je to pravda. Naší účastí si pouze vyrobíme nepřátele, o kterých nikdo neví, kdy a kde mohou zaútočit. Zejméma, pokud vrcholní představitelé EU chtějí do Evropy přivést až 80 milionů muslimů, kteří mají zachránit naší nízkou populaci.
 
Sdílím hluboký zármutek s rodinami padlých českých vojáků. Já osobně si myslím, že jejich smrt nebyla nutná.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře