Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Skripal

Hodnocení uživatelů:  / 3
NejhoršíNejlepší 

Skripal

Ivo Bubeník 5.4. 2018

Tak nám média opět ukázala svou roli, kterou ve světě hrají od vzniku kapitalismu. I ony provokují a podporují spory, lokální konflikty nebo přímo války. To věděl nejen Americký prezident Thomas Jefferson, ale i poradce presidentů Wilsona a Roosevelta věhlasný col. House. Jen my v kotlině jsme to dosud snad nepoznali? Bylo snad za poslední měsíce málo vysloveno lží o prezidentovi, o prý svobodné televizi? Tentokráte je opět (po kolikáté už) na mušce Rusko a jejich údajně dokázaná účast na útoku na přeběhlíka KGB Skripala a jeho dceru.

  • skripal

Asi si jen málokdo pamatuje jak světová média podporovala expremiéra Blaira a další válečníky, když jeden ze zdrojů pro zahájení mediálního humbuku a posléze i útoku v roce 2003 do Iráku bylo falešné obvinění o zbraních hromadného ničení, které americká administrativa přijala. Informátor západních rozvědek byl irácký vědec Rafíd Džanábí. O 8 let později řekl, že si vše vymyslel ve snaze zbavit Irák Husajna a přinést do země demokratický režim.

Britský advokát Michael Shrimpton (bývalý imigrační soudce a politik známý pro své spiklenecké teorie) hodnotí „radioaktivní spad“ z divokého obvinění britské vlády proti Rusku nad Salisbury malinko jinak. Rusko to podle něj nebylo. A dokládá svá tvrzení. Proč ruský velvyslanec Dr. Alexander Yakovenko, předvedl na tiskové konferenci v Londýně bravurní představení, když oznámil, „že Nick Bailey, který vešel do domu Skripala vyšetřovat, byl již propuštěn z nemocnice v Salisbury. Pochlubil se, že prý objednávali oběd i večeři ze stejného meny ve středu ráno“.

Skripal a rodina odcestovali do Velké Británie poté, co byl propuštěn z ruského vězení, kde byl držen od roku 2006. Byl propuštěn v rámci výměny špiónů. Z toho, co víme, žil Skripal poněkud obyčejnou existencí, zdánlivě v důchodu, dobře oblečený a často ve městě. Jeho dcera, která se vrátila do Ruska a údajně v nedávné době získala zaměstnání , přijela 3. března na návštěvu.

Existoval velmi dobrý důvod, proč padlo podezření na Rusko: třída nervové látky údajně použité, Novichok, je ruského původu. Přesto, jak bývalý britský velvyslanec v Uzbekistánu Craig Murray nedávno vysvětlil, že Novichok sám není zbraň, ale slovo, které se používalo k popisu ruského úsilí o vytvoření "generace nervových látek, která by mohla být vyrobena z komerčně dostupných prekurzorů, jako jsou insekticidy a hnojiva.

Doufejme, že s příchodem vyšetřovatelů OPCW (Organizace pro zákaz chemických zbraní) o více než dva týdny později , v pondělí 19. března, bude zveřejněn důkaz o tom, jaká látka byla použita. Zatímco britské úřady rychle viní Rusko za útok, Ahmet Uzumcu , generální ředitel OPCW, uvedl, že bude trvat nejméně tři týdny k identifikaci použité látky a že "nemůže předložit výsledky takové technické práce". Důležité je také poznamenat, že útok na exagenta předcházel ruským volbám a před Světovým šampionátem v Rusku.

Proč by to proboha prezident Putin schválil, to je prostě nesmysl. Vždyť to mohli udělal Rusové v době, kdy jej věznili. Mimochodem 18.března bylo oznámeno, že prezident Trump hovořil s Putinem a blahopřál mu k rozpačitému vítězství. Lze to chápat tak, že v telefonátu nezmínil otázku Salisbury a že to bylo správné. Protože to nemělo nic společného s Ruskem. V případech přeběhnutí agenta se obvykle noví šéfové (CIA či MI5) snaží agenta co nejlépe uchránit i poté, co byl vytěžen. V tomto případě se tak z nějakého důvodu nestalo, což je velmi podezřelé, pokud ovšem neměli jiné záměry.

Jaké následky může mít vyhoštění tří diplomatů pro samotného premiéra Babiše a pro česko-ruské obchodní vztahy? Ke slávě to určitě nebude. Možná příjde tentokráte z Moskvy i nějaká studená sprcha. Připomínám i mediální humbuk světových médií, které vedly k rozpoutání „občanské“ války v Libyi. Nová studená válka se ovšem tentokráte opravdu ohřívá ve Velké Británii. Je známo, že Anglie vždy stála logicky na straně USA ve světových válkách i před válkou v Iráku či Libyi a naopak. Nyní se to hodí. Asi je škoda, že ten zástup yesmenů EU kazí diplomacie neutrálního Rakouska. Důkazy sice neexistují, stačí prý podezření.

Žijeme v době mnoha různých paradoxů. K nim patří i skutečnost, že Západ stále hledá jak by Rusko vyprovokoval ke konfliktu ačkoliv jinde začíná nová éra vztahu USA - ČLR. Možná i proto mohou masová média a jejich poskoci či experti na zahraniční politiku jako „exporadce“ Roman Joch či zpovídačka Witowská tak drze mnohým z nás věšet bulíky na nos.

Objevily se ovšem i názory, že tato psychologická operace byla navržena tak, aby démonizovala Putina a připravila na další světovou válku. To ostatně naznačil i bývalý agent Karel Köcher v PL. Ale když to vše nakonec

zhodnotí sám velký Karel Schwarzenberg jako vraždu, nejede přes to vlak.

Se svou pověstnou troškou do mlýna přišel i exprezident Klaus ve čtvrtečním rozhovoru pro MFD.

Vyhoštění tří diplomatů z Česka považuje za trošku dětinské. Jinak tlumočil podobně srovnání jak mírně reagovalo Rakousko. Není prý milovníkem agentů, a už vůbec ne dvojitých, kteří nezradili jeden svůj stát, ale dva. Podle Klause jsme v této souvislosti na prahu nové studené války.

Ač jeho názory beru s rozumem, potěšil mne i sdělením, že po něm už není poptávka s kandidaturou na Hrad. Je prý po něm větší poptávka v Guatemale (kde byl nedávno) než ve Zlínském kraji.

Poslední zprávy doplňují dosavadní spletitosti kolem Skripala tak, že Britové prý našli tajnou ruskou laboratoř, odkud jed novičok pochází. Bezpečnostní experti si nejsou stoprocentně jisti, ale o místě výroby jsou přesvědčeni s vysokou mírou pravděpodobnosti. The Times ale tvrdí, že vyšetřovatelé byli s použitím vědecké analýzy a zpravodajských informací schopni už ve dnech bezprostředně po útoku zdroj otravné látky identifikovat. Podle informací londýnského listu Britové věděli o existenci laboratoří, kde byl jed vyroben, už před útokem ze 4. března. To jsou zápletky, co?

Facebook komentáře