Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Život na Ukrajině značně zdraží

Občany Ukrajiny očekávají velké změny, které se dají jen těžko označit za příjemné. Ve snaze získat půjčku od MMF jsou kyjevské úřady ochotny přistoupit na zvýšení daní, snížení platů a růst sazeb.

Už zdražil plyn pro průmyslové podniky, na řadě je zrušení dotací na palivo pro obyvatele. V letošním roce zdraží služby a zboží, o práci může přijít až 16% občanů. Úsporná opatření jsou nezbytná kvůli poskytnutí mezinárodní pomoci, avšak pravděpodobnost toho, že peníze MMF a tak tvrdá opatření ukrajinskou ekonomiku zachrání, je mizivě malá, tvrdí finančníci.

  • zivot-na-ukrajine-znacne-zdrazi

Ukrajina počítá s tím, že jí bude poskytnuta do dvou let mezinárodní pomoc na úrovni až 27 miliard dolarů. Plánuje se, že první tranše půjčky MMF přijde do pokladny koncem dubna. Před tím ale musí nové úřady schválit protikrizový program.

Bylo už oznámeno, že cena plynu pro obyvatelstvo se během nejbližších čtyř let zvýší o 120%. Během nejbližších měsíců se k tržní hodnotě přiblíží i poplatky za teplo, elektřinu a vodu. Experti mají za to, že růst cen pouze zvýší počet neplatičů mezi občany a mnohé podniky zkrachují.

Ukrajinská vláda se rovněž rozhodla zmrazit sociální přídavky a důchody. Situaci komentuje finanční analytik Valerij Piveň:

-Reformy, které teď navrhují ukrajinští ministři, zasáhnou ne příliš majetné občany, mimo jiné důchodce. S přihlédnutím k tomu, že jsou to poměrně tvrdá opatření, a lidí závislých na rozpočtovém financování je na Ukrajině mnoho, je snížení životní úrovně obyvatelstva nevyhnutelné.

Protikrizový program se záporně projeví i na těch, kdo pracují. Už v letošním roce ztratí práci 10% státních úředníků. A jak ukazují zkušenosti jiných zemí, které jsou klienty Mezinárodního měnového fondu, zasáhne vlna nezaměstnanosti i soukromý sektor. V rizikové skupině jsou pracující důchodci, lidé předdůchodového věku, absolventi vysokých škol a mládež. Kvůli těžké ekonomické situaci si nebudou moci dovolit velké množství zaměstnanců ani průmyslové podniky a budou nuceny propouštět. Podle oficiálních předpovědí dosáhne nezaměstnanost do konce roku 8% a podle údajů neoficiálních až 15%.

Utahování opasků má přispět ke snížení výdajů ukrajinského rozpočtu. A kontrola každého vydaného dolaru z úvěru MMF zase k vybudování nové ekonomiky. Na Ukrajině ale nemusí za současné situace takový systém fungovat. Ředitel analytického departamentu United TradersMichail Krylov má za to, že nejlepší variantou pro záchranu ukrajinské ekonomiky by byl státní bankrot:

-Bankrot umožní, že ukrajinské dluhopisy budou dostatečně přitažlivé pro investice. Půjčka MMF bude aktuální teprve po bankrotu. V opačném případě zůstane Ukrajina věčnou dlužnicí MMF a to pro ni nebude znamenat nic dobrého.

Celkový státní dluh Ukrajiny bez budoucí finanční pomoci už zatím dosáhl 75 miliard dolarů, což je 53% HDP této země.

Zdroj: http://czech.ruvr.ru/2014_04_04/Zivot-na-Ukrajine-znacne-zdrazi-0353/

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře