Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Ukrajina – tunel na konci světla (5)

Následky – pandořina skříňka

Ukrajina byl poněkud svérázný stát, ale nikoho neohrožoval ani s nikým neměl politické problémy. Lidé tam měli své starosti a radosti a vcelku lhostejně pozorovali střídání vlád. Je zajímavé, jak převrat v tomto státě ovlivnil negativně nejen jeho obyvatele a poštval je proti sobě bohužel i značnou část světa. Hrozí, že jeho politické a ekonomické důsledky se budou blížit těm, co způsobila druhá světová válka (přerozdělení světa).

  • ukrajina-tunel-na-konci-svetla-5

Přitom není jasný ani smysl převratu. Možná, že by se dal vyloučit břidlicový plyn. Svržení Janukoviče hovoří proti. Vždyť to byl on, kdo to podepsal. Jeho vyhnáním se mohla smlouva zpochybnit a šlo o velké peníze. Takže spíš bod pro to, že tam žádný plyn není a nebo ho tam není moc.

Kdo na tom vydělá? Sankce jsem již rozebíral. Poškodí jak Rusko, které to vcelku klidně snáší, tak EU. V EU je to zajímavější. Prakticky okamžitě byly vyčísleny škody. Zřejmě trochu přehnané, protože jde o to vyzískat z EU co nejvíc peněz na odškodnění. V reálu se to ale stejně rozloží zejména na menší státy. Tipuji, že třeba pro Řecko a pro některé další včetně nás to může být dost nepříjemné. Určitě to klidu v EU nepřidá. Všichni komentátoři se ale víceméně zaměřili na peníze. Ale větší škody to udělá ve vzájemných vztazích. Ty se penězi vyčíslují dost špatně. Jak mezi státy v EU tak i k Rusku. A ani Amerika se tomu nevyhne. Možná to odnese daleko nejvíc. Bude záležet, jaká míru důvěryhodnosti v EU vůči USA ještě zbyde. Zdá se, že vítězem bude v dlouhodobějším horizontu Rusko. Ale i tady můžou nastat problémy. Přeorientování na jiné trhy nebude zrovna procházka růžovou zahradou. Teoreticky by to mělo vést k nakopnutí ruského hospodářství. Za 2 světové války přišlo Rusko o 25% průmyslu, za Jelcina to bylo 60%. Vybudování nových závodů by mohlo vést k jeho rychlému rozvoji. Částečně to připomíná Německo po válce, kdy z něj bylo odvezeno asi 1500 továren. A Němci si místo starých museli postavit moderní. Je ale otázkou času, jak toto své probuzení z klídku dokážou Rusové využít a nesklouznou zase jen k vyvážení surovin. Dokonce by jim v tom mohli pomoct i uprchlíci z Ukrajiny. Ukrajinci jsou pracovití, často vzdělaní, není tu jazykový ani náboženský problém. Otázkou je zda Rusko tento čas bude mít. Jak bude Ukrajina hospodářsky padat tak se ztráty zřejmě hlavně na straně EU ale možná i USA budou zvyšovat. To možná je třeba ale zdůraznit. Amerika má schopnost vyvléct se se všeho. Ale zrovna dvakrát jí to nepřidá na politické prestiži. Jediný kdo mě napadá, že může počítat zisky, jsou obchodníci s lidskými orgány. Ještě mi pořád vrtá v hlavě, proč po velkolepém počátečním rozdávání peněz v miliardách se najednou přísun peněz skoro zastavil. Něco se buď muselo hned na začátku pokazit. A nebo – když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.

Na Ukrajině se blíží volby a zřejmě se to tam začíná vařit. Napřed podal demisi Jaceňuk. Tu mu zamítli a tak dál úřaduje. Ona by totiž padla s ním i vláda. Nyní zase Porošenko prodává své firmy. A docela na to pospíchá. Nabízí se tedy otázka ohledně budoucích voleb. Jestli vůbec budou a kdo se prodere k moci? Pravý sektor nebo nějaký oligarcha, který ho podporuje? Tady nejde jen o politickou moc, ale probíhá i boj o majetky. Schůzky Porošenka s Merkelovou řešily to, že by Ukrajina měla obnovit obchodní vztahy s Ruskem, Rusko by mělo vrátit v zájmu mezinárodní bezpečnosti Krym atd. Padaly i silná slova, ale oba jsou prakticky jen statisti na ukrajinské scéně. Takže ani nepřekvapuje, že s ukrajinským presidentem již skoro nikdo jiný nemluví. Zřejmě je to ale hlavně snaha německé kancléřky podpořit presidenta v jeho funkci. Ani jednání o ukončení války na Ukrajině, které nyní probíhá a zdá se nadějné zřejmě nic nepřinese. Mělo by odvrátit hlavně hospodářský krach Ukrajiny pokud možno v Ruské režii. To by ale znamenalo, že spousta vedoucích představitelů by se musela zodpovídat před soudy. Na Ukrajinské straně je několik subjektů, které se zúčastňují války, na straně DLR je jich tuším 5, potom vláda, president a je třeba přihlédnout i k zájmům Ruska a EU. Že by se dohodli všichni spolu, zvláště když by to USA moc nevyhovovalo, je dost nepravděpodobné. Ona jedna věc je v Minsku něco dohodnout a jiná to na Ukrajině prosadit. Takže zřejmě i hra na demokracii půjde stranou a bude nastolen tvrdý režim. Je tu ještě možnost a ne zcela nemožná, že úspěchy domobrany dohnaly všechny k jednacímu stolu.

Některé prameny to vcelku potvrzují. Údajně již měla ukrajinská armáda přijít asi o 80% těžké vojenské techniky. Vzhledem k tomu, že se jednání účastní Rusko, Bělorusko a Kazachstán se zástupci EU a ukrajinský president tak to vypadá spíš na vytažení Ukrajiny z ekonomického krachu. Otázkou je protihodnota. Kupodivu se neúčastní Amerika a Polsko. Jsou tu sice silné tlaky od průmyslu EU a možná přes EU zase na Ameriku. Ale bez zastavení války a vyřešení uspořádání Ukrajiny nelze čekat něco víc než jen humanitární pomoc. A ukončení války bude kvůli zúčastněným stranám (včetně USA) problém. Takže optimismus asi není na místě. Jinak mluvčí Nejvyšší rady Alexandr Turčynov navrhl nerealistický plán, podle kterého se Ukrajina stane za 5 let nejen členskou zemí EU, ale také vstoupí do NATO. A to nemluvím o slibovaných miliardách pro ukrajinskou armádu při dni Ukrajinské nezávislosti.

Nevěřil jsem, že ruská humanitární pomoc pojede na Ukrajinu. Počítal jsem, že konvoj na hranicích zůstane zachován pro budoucí generace jak šípková Růženka. Pokud pojedou tak skončí někde na mině, nebo je rozstřílí ruští provokatéři (jak předem varoval někdo s ukrajinského vedení). Zřejmě i bez svolení Ukrajiny se vydali na cestu. Dovezli, co měli, tam kam chtěli a vrátili se zpět a při tom snad nepíchli ani gumu. Byla tu sice trochu snaha jim cestu znepříjemnit minomety, ale neúspěšně. Dokonce aby nazpět byli vytíženi, tak si prý odvezli i dvě zbrojní továrny. Snad tam ale proboha nezapomněli vrátnýho. Pokud je na každým šprochu pravdy trochu tak je možné, že si odvezli nějaká speciální zařízení, co domobrana není schopna využít. Zvedla se veliká vlna pohoršení, co si to rusové dovolili. Vedoucí představitelé NATO, EU a Ukrajiny hrozili prstíky, mluvili o agresi, ale nezdá se, že by to mělo velký účinek. No a Polsko nelenilo a vyslalo také humanitární pomoc. Tentokrát ukrajinské armádě. Bude to potřebovat, protože neustále ohlašovaná vítězství během 14 dní se možná protáhnou na pár let a zima je na krku. Příští týden má jet další konvoj.

Tato akce poněkud změnilo můj názor na občanskou válku. Původně jsem počítal, že tak do zimy bude domobrana vytlačena z měst a přejde na partyzánskou válku. Je ale vidět, že vcelku bezpečně ovládají své území. Takže lze vcelku věřit tomu, jak si představitel DLR liboval, jak je ukrajinská armáda k nim štědrá. Mají prý tolik těžkých zbraní, že nemají ani tolik osádek, aby je mohli využít. Ale postupně se to prý daří. Obecně se dá říct, že zprávy DLR jsou vcelku věrohodné. Měli být zase obklíčeny seskupení ukrajinské armády asi 4000 - 5000 lidí a pravého sektoru asi 2000. Tato informace se objevila dokonce i na Novinkách. Takže vcelku dává smysl, že ruská armáda neriskovala a nepřišla krajanům na pomoc. Takže se DLR udrží. Zřejmě má v konfliktu i mírně navrch. Pokud se uskuteční úspěšný nebo neúspěšný převrat, tak se boj na východě utlumí. A paradoxně by na tom tato část mohla minimálně krátkodobě vydělat. Pokud Rusko neuzná novou vládu, mohlo by je vcelku legálně podporovat. Bohužel se s této války začíná stávat mezinárodní konflikt. Na obou stranách jsou příslušníci různých národů. Na Ukrajinské straně se prý objevili i černoši. Dokonce si tu Američané vyzkoušeli nové rakety s kazetovými náložemi. Vybuchují v rozmezí 24 hodin. Obsahují nějakou chemickou látku a drobné jehličky. Je tu ještě oblíbená divoká karta, kterou má Amerika v rukávě. Někde jsem četl neověřenou zprávu, že na Ukrajině přistál speciál se Saudské Arabie. Zpráva je poněkud starší, ale pokud islamisti začnou džihád proti Rusku tak ta společnost co ji známe, bude mít hodně o čem přemýšlet. Doufejme, že toto nebyl primární plán. Napřed zaplnit Evropu muslimy a potom je ozbrojit. Ale i Ukrajinská vláda nebo místní mocní můžou podobnou alternativu spustit.

V nouzi je každá pomoc dobrá. Vzhledem ale k událostem v Iráku je to spíše teoretická možnost. Pokud skutečně nějaký převrat na Ukrajině proběhne, tak se evropské problémy zvětší geometrickou řadou. Oklikou přes EU to postihne i Rusko. To má na rozdíl od Evropy oporu v Číně a dalších spřátelených státech.

Mediální válku začínají televize a ostatní mainstreamová média s internetem pomalu, ale jistě prohrávat. Dřívější monopol na informace a velké peníze, které byly do médií investovány se znehodnocují. A sankce se šíří dál. K pokutám, které rozdává antimonopolní úřad v Číně, se přidal i ten v Indii. Za předražené náhradní díly a ceny aut. A pokuty nejsou malé.

Nejsmutnější je na tom to, že kvůli pofiderním plánům USA se podařilo zničit život nějakým 45 milionům lidí. Nebyli první, třeba budou poslední.

PS: nejsem příznivcem Facebooku, takže se neúčastním diskuze. Za třetí díl se Ohledně Tróji (Kartágo) musím omluvit. Chybička se vloudila. J Věřím, že dost čtenářů bude mít na některé věci rozdílné názory. Zkuste je napsat.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře