Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Trojský kůň-informátor

  • trosky_kun
„Kdyby alespoň polovina z toho, o čem se píše, odpovídala skutečnosti, dokonce zdi se zakolísají". Takto emocionálně komentoval německý list Mitteldeutsche Zeitung zprávy o nezákonném proniknutí zvláštních služeb do osobních počítačů občanů SRN. Tajné sledování podezřelých pomocí jejich počítačů se uplatňuje v Německu už nejeden rok.

Do osobního počítače eventuálního zločince se posílá zvláštní program, jehož pomocí je možno sledovat jeho elektronickou korespondenci, návštěvy webových stránek, a také telefonické besedy pomocí Skype. Tato opatření se podnikají v souladu se soudními rozhodnutími, a to jen v případech, když jde o zabránění teroristickým činům anebo zvláště těžkým zločinům.

Zákon je zákon. Avšak, jak vyšlo najevo, pro příslušníky zvláštních služeb ustupuje zákon do pozadí. Členové německého společenství hackerů pod názvem Chaos Computer Club umístili na svých internetových stránkách zprávu o tom, že německé zvláštní služby daleko překročily rámec zákona při použití „trojských koní". Členové tohoto klubu prozkoumali pevné disky, které jim zaslali uživatelé, a zjistili, že „trojský kůň" může nejen sbírat nejrůznější údaje o majiteli počítače a o jeho jednáních pomocí Skype. Umožňuje rovněž sledování ještě neodeslaných dopisů, dělá screenshoty a využívá webové kamery k pozorování všeho, co se děje v místnosti. Víc než to: může dokonce uživateli „podstrčit" komprometující soubory a programy. O ničem podobném není samozřejmě v zákonu ani zmínka.

Hackery však zvláště překvapila skutečnost, že policejní „trojský kůň" byl sestaven tak hrubě, že praktický není chráněn před proniknutím třetích osob, které mohou použít vašich osobních údajů, jak se jim bude chtít. A konečně nejvíce šokující detail: všechny takto získané údaje se posílaly na nějaký anonymní server v USA.

Nemusíme snad říkat o pobouření občanů, kteří se pocítili bezbranní před tváří Femidy. Kde je záruka toho, že spolu se zločinci nebudou takto sledováni poctiví a slušní lidé?

Meztím podle údajů expertů se připouštějí „počítačové prohlídky" také v Rakousku, Velké Británii, Francii a některých jiných zemích EU. Cílem je boj proti terorismu. Vzniká ale otázka, jestli nebude ještě někde opakovat „trojská válka" na německý způsob? A nebudou občané muset žádat počítačové piráty o ochranu před strážci pořádku?

zdroj:http://czech.ruvr.ru/2011/10/14/58735520.html

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře