Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Také Maďary drtí sociální škrty

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bezdomovci
Také Maďarsko se potýká s nezaměstnaností, nízkými platy a sociálními škrty. V prostorách pražského magistrátu o tom informovali zástupci maďarské levice, které do ČR pozvalo Spojenectví práce a solidarity. „Odehrává se to ve všech zemích bývalého socialistického bloku, rozdílná je jen míra," uvedl koordinátor Maďarského sociálního fóra Mátyás Benyik.

Maďarsko je na tom podle jeho slov tak bídně, že tam 200 tisíc dětí hladoví. Vera Zalka z Nadace pro podporu Maďarského sociálního fóra upozornila na to, že věk pro odchod do důchodu byl v Maďarsku prodloužen - nyní lidé do penze odcházejí v 62 letech. „Problém je, že už od padesáti nemohou sehnat práci," řekla. Problémy si uvědomují i mladí. Předseda sekce mládeže hnutí Solidarita Áron Tanos uvedl, že mobilizují veřejnost, aby proti asociální politice vyšla do ulic. „Přes internetové sítě jsme dostali do ulic nejprve patnáct, posléze třicet tisíc lidí," řekl.

„Pravice a kapitalisté se mezinárodně spojují, pojí je peníze. Levice by měla být aktivní, aby si mohla předávat zkušenosti. Mezinárodní spolupráce je důležitá," řekla přítomná poslankyně Marta Semelová. „To, co se děje v Maďarsku, se děje přes kopírák i u nás. Většina sdělovacích prostředků je manipulována, takže se k lidem často nedostanou informace," dodala. Připomněla některé plánované kroky vlády - například zvýšení DPH, snížení valorizace důchodů, zavedení zápisného na vysokých školách či zrušení doplatku na bydlení.

Andrea Cerqueirová

Facebook komentáře