Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Maďaři vyrazili Monsanto i Mezinárodní měnový fond (2/2)

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

Bylo by skvělé vidět, jak Orbán nadále vzdoruje šikaně IMF, ale možná nebude mít na vybranou. Můžou ho docela prostě finančně vykrvácet, jako to udělali už tolika zemím a jejich vůdcům. Tento postup je prověřený časem.

Takže se možná budeme moci tak maximálně srdečně zasmát a pobavit se jeho (Orbánovým) včerejším oznámením:

 

  • madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-2-2

Maďarský premiér na Facebooku vyřadil IMF ze svých přátel

Maďarský ministerský předseda už má delší dobu nevrlý vztah s Mezinárodním měnovým fondem – a ve čtvrtek využil Facebook k tomu, aby ukončil přátelství s touto institucí a odmítl její údajně tvrdé podmínky pro půjčku. 

Premiér Viktor Orbán řekl ve videozprávě na své oficiální facebookové stránce, že Maďarsko nemohlo přijmout snížení penzí, zrušení bankovní daně, snížení počtu státních zaměstnanců a další podmínky, což požadoval IMF výměnou za půjčku, která by podle jistých úředníků mohla dosahovat výše 15 miliard eur.Orbán řekl: „Žádná z podmínek, které si IMF klade, není v zájmu Maďarska.“

Orbánovo oznámení překvapilo trh, částečně proto, že jen o den dříve řekl, že jednání s IMF a EU o půjčce pokračují podle plánu a obě strany jsou ochotné se dohodnout.

Koncem roku 2008 se Maďarsko za socialistické vlády stalo první zemí Evropské unie, která od IMF přijala finanční pomoc. Orbánova vláda se ale rozhodla v roce 2010 dohodu o půjčce neobnovit, aby mohla zavést svou ekonomickou politiku bez ohledu na IMF. Jenomže klesající síla maďarské měny, forintu, a prohlubující se ztráta důvěry investorů v ekonomiku země přinutily vládu ke konci minulého roku náhle změnit rozhodnutí a opět se obrátit na IMF se žádostí o pomoc.

V zásadě požaduje IMF to samé, co chce od každé země, které půjčuje peníze: snížit důchody, snížit stavy ve veřejném sektoru, omezit státní příspěvky, atakdále, atakdále, a potom privatizovat, otevřít trhy, otevřít finanční systémy, aby tam vtrhnout mezinárodní konglomeráty šábnout se o kořist – „vytvořit prostředí více přátelské k obchodu za účelem povzbuzení růstu“. IMF je klasický případ katastrofického kapitalismu, ať se na to díváte, z které chcete strany. A Orbán vidí jasně, co se děje Řecku, které je od Maďarska co by kamenem dohodil.

Maďarsko: Orbánova hororová show

„Hrůzostrašný seznam“. Tak maďarský premiér Viktor Orbán ve čtvrtek ve videu na svém facebookovém profilu popsal podmínky, které mu předložili IMF a EU k jednání.

Orbán tvrdí, že je to „dlouhý seznam“ svazujících podmínek; ty byly údajně vyzrazeny listu Magyar Nemzet, otrocky provládnímu deníku ve středu. Seznam obsahuje řadu Orbánových nejsvětějších politických témat, včetně snížení penzí, rodinných příspěvků a dotací na dopravu, zvýšení důchodového věku, zavedení daně z nemovitostí, zrušení daní za bankovní a finanční transakce a úpravy paušálního režimu pro daň z příjmu.

A tady je ještě něco navíc:

Maďarský premiér odmítl podmínky IMF a EU, naděje na dohodu mizí

Ve čtvrtek Maďarsko způsobilo zmatek ohledně svých nadějí na novou půjčku na podporu propadající se ekonomiky, když premiér Viktor Orbán odmítl, jak sám řekl nepřijatelné podmínky IMF a zlikvidoval tak vyhlídky na rychlou dohodu. Orbán ve videu umístěném na jeho stránce na Facebooku citoval požadavky Mezinárodního měnového fondu, aby došlo k celé řadě změn, které podle něj představují pro Maďarsko příliš vysokou cenou.

„Od snižování penzí, přes snižování úředního aparátu, až po rušení bankovní daně a poskytování financí bankám – nic z toho není v zájmu Maďarska,“ řekl Orbán. „Schůzka parlamentní skupiny (z vládnoucí strany Fidesz) dospěla k názoru, a já osobně s ním souhlasím, že za tuto cenu to nebude fungovat,“ dodal.

Aby zvrátil spád událostí, prosazuje Orbán plán na záchranu pracovních míst v hodnotě 300 miliard forintů, který je částečně financován novou daní na operace centrální banky, což je také klíčový bod, který  blokuje dohodu s IMF, a který kritizuje i Evropská centrální banka. 

Maďarsko s jeho mizerným ratingem čeká zátěž splátek v příštích pěti čtvrtletích, což dělá 4,6 miliard euro dlužných jenom z předcházející finanční pomoci od IMF a EU.

Připomíná to boj Davida s Goliášem a Červenou Karkulku s vlkem natolik, že se člověk musí ptát, co je to za šikanu. Já sice ve skutečnosti Victora Orbána neznám, vím jen, jak ho popisují západní média, což není příliš důvěryhodný zdroj, a klidně může být on tím, kdo šikanuje. Ale přesto se mi líbí příběh Červené Karkulky (a nemám rád Monsanto a IMF) a to dost na to, abych se pro tuto chvíli řídil presumpcí neviny.

A navíc je to osvěžující a je nejvyšší čas hovořit o něčem jiném, než jen o Řecku a Španělsku. Budeme se k nim muset brzy vrátit, poté co Draghi včera předložil svůj plán na neomezenou finanční pomoc bez konce. 

zdroj:http://www.osud.cz/madari-vyrazili-monsanto-i-mezinarodni-menovy-fond-22

Facebook komentáře