Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

Czech English French German Russian Spanish

ads

Kaczynski odsoudil jmenování Stepana Bandery Hrdinou Ukrajiny

Hodnocení uživatelů:  / 0
NejhoršíNejlepší 

  • bandera-stepan
Polský prezident Lech Kaczynski ostře odsoudil jmenování Stěpana Bandery, někdejšího šéfa Organizace ukrajinských nacionalistů (OUN), Hrdinou Ukrajiny, kterýžto titul mu přisoudil ukrajinský prezident Viktor Juščenko.

Podle polského prezidenta tím Juščenko podrývá proces historického dialogu a smíření. „Současné politické zájmy převážily nad historickou pravdou," konstatoval Kaczynski a připomněl, že OUN spolu s Ukrajinskou povstaleckou armádou (UPA) povraždily na východě Polska na sto tisíc Poláků „jen proto, že to byli Poláci". „Tyto vraždy v polské společnosti vyvolávají jednoznačný protest."

Juščenko jmenoval Banderu Hrdinou Ukrajiny 22. ledna. Vzápětí proti tomu protestovalo Rusko, hlavní ukrajinský rabín oznámil, že se na protest zřekne nejvyššího ukrajinského státního vyznamenání a Centrum Simona Wiesenthala Juščenkovo rozhodnutí označilo za výsměch obětem holocaustu.

Udělení titulu Hrdiny Ukrajiny Banderovi jako jedna z mála přivítala šéfka české Konfederace politických vězňů Naděžda Kavalírová. „Zaplaťpánbůh za to, že učinil ten krok," uvedla s tím, že prý by byla šťastná, kdyby si řada českých politiků z toho vzala ponaučení.

OUN bojovala za vznik nezávislého státu osídleného etnickými Ukrajinci. Za druhé světové války se tak oddíly UPA, které pod OUN spadaly, nejprve přidaly na stranu nacistického Německa, posléze, když Hitler rozhodl, že ukrajinského státu není třeba, pak už bojovaly proti všem za etnicky čistou Ukrajinu.

 

Facebook komentáře