Facebook Twitter RSS

O CFP!  | 

ads

Britové chtějí v Afghánistánu válčit ještě 40 let

  • afghanbritovex
Nastupující náčelník generálního štábu britské armády generál David Richards varoval, že nynější „operace" v Afghánistánu může trvat čtyřicet let. Prohlásil to v době, kdy britská armáda zažívá nesmrtelnější měsíc od počátku invaze v roce 2001.
Britská vláda se minulý týden pokusila prodat veřejnosti stále nepopulárnější válku politickým prohlášením ministerstva obrany, v němž byli afghánští povstalci přirovnání k hrozbě typu Ku Klux Klanu a jejich potření bylo dáno do souvislkosti s vnitřní britskou bezpečností, nicméně britští představitelé jsou překvapivě upřímní v odpovědích na otázku, jak dlouho konflikt potrvá. Britský velvyslanec v USA například prohlásil, že potrvá „desítky let".

Generál Richards přitom ale projevil obdivuhodnou jistotu v tom, že válka bude pokračovat, když řekl, že „není žádná naděje" na to, aby NATO z Afghánistánu odešlo. „Tuto chybu už jsme jednou udělali. Naši protivníci spoléhají na to, že ji zopakujeme, a my jim musíme dokázat, že nemají pravdu."
Generálova sebejistota nejspíš vychází z politické situace v Británii, kde vládní labouristé počítá s dekádami války bez jakýchkoli pochyb, zatímco opozice nabírá body voláním po její další eskalaci - šéf konzervativců David Cameron dokonce navrhuje zřízení ministerstva pro Afghánistán. Bez ohledu na prohlášení nového bojechtivého generálního tajemníka NATO ale mnohé jiné členské země Severoatlantické aliance buď zvažují ukončení své účasti v Afghánistánu nebo přechod na nebojovou činnost. Nezdá se moc pravděpodobné, že by v Afghánistánu chtěli vydržet do roku 2050, i kdyby se Británie stokrát postavila na hlavu.
V souvislosti s „dekádami válek" možná stojí za připomenutí tento text, kterému se tak dostává dalšího potvrzení.

PodporteCFP QR 22 KAFE KÁVAS

Komentáře

Přidat komentář

Bezpečnostní kód Obnovit

Facebook komentáře